CZK/€ 24.690 +0,12%

CZK/$ 25.440 -0,49%

CZK/£ 27.599 -0,11%

CZK/CHF 25.883 -0,24%

Text: Filip Kučera

22. 07. 2022

0 komentářů

Energetická soběstačnost, investice do obnovitelných zdrojů i uhelné elektrárny

 

Česko po 13 letech převzalo předsednictví Rady Evropské unie (EU). Pod mottem „Evropa jako úkol“ se zaměří zejména na Ukrajinu a energetiku. Právě otázka dodávek elektřiny EU velmi trápí. Například v Německu „jdou“ znovu do uhelných elektráren. Zároveň je ale nově podepsaná dohoda mezi Německem a Katarem o nákupu zkapalněného plynu. Na severu vznikají terminály, kde se bude zpracovávat. Další pomyslnou „nohou“ je pak celoevropský rozvoj obnovitelných zdrojů.

Předsedkyně komise EU Ursula von der Leyenová v květnu uvedla, že Putinova válka způsobuje problémy na globálním energetickém trhu. Ukazuje, jak jsme závislí na dovážených fosilních palivech. A jak jsme zranitelní, když při jejich dovozu spoléháme na Rusko. Musíme naši závislost omezit nejrychleji, jak to bude možné. 

Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska.

Modernizace energetického sektoru

Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) stanovuje podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030 na 20,8 %. Podle výpočtů společnosti Deloitte je ale možné dosáhnout na více než 23 %, a to bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navýšení navíc pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku.

V analýze o obnovitelných zdrojích, kterou vypracovala společnost Deloitte, se dočteme, že zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v hrubé spotřebě energie na 23,8 % se zdá být proveditelné a v daném časovém horizontu realistické. Základními přispěvateli by měla být solární a větrná energetika.

Fotovoltaika může dosáhnout v období do roku 2030 tržních podmínek i v České republice. V provedených výpočtech je tento předpoklad naplněn v roce 2025.

Produkce elektřiny z větrných elektráren bude nadále zlevňovat. I v tomto případě je vhodné vytvořit dostatečné podmínky pro dlouhodobý rozvoj.

REKLAMA

V sektoru dopravy lze konstatovat, že se ČR do značné míry drží mantinelů stanovených Směrnicí REDII. Především maximalizuje podíl biopaliv první generace.

Bezemisní zdroje energie

Uhelné elektrárny ještě budou i díky současné krizi důležité. Investice do obnovitelných zdrojů energie ale porostou. Už dnes v tuzemsku najdeme řadu bezemisních provozů založených na bezodpadovém hospodářství. Příklad je teplárna na biomasu UCED Bio v Kutné Hoře energetické skupiny UCED ze skupiny CREDITAS. Získává elektřinu a teplo kombinovanou formou z obilné a řepkové slámy. Použitá bezodpadová technologie nezatěžuje životní prostředí.

Vyrobená energie je navíc výrazně levnější než energie získaná spalováním plynu. Palivem energetického zdroje jsou kromě obilné a řepkové slámy cíleně pěstované energetické plodiny ve formě standardizovaných balíků od zemědělců z okolí. Výsledný certifikovaný produkt „popelák“ je hojně využíván jako velmi kvalitní hnojivo.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.