CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

Text: Filip Kučera

22. 07. 2022

0 komentářů

Energetická soběstačnost, investice do obnovitelných zdrojů i uhelné elektrárny

 

Česko po 13 letech převzalo předsednictví Rady Evropské unie (EU). Pod mottem „Evropa jako úkol“ se zaměří zejména na Ukrajinu a energetiku. Právě otázka dodávek elektřiny EU velmi trápí. Například v Německu „jdou“ znovu do uhelných elektráren. Zároveň je ale nově podepsaná dohoda mezi Německem a Katarem o nákupu zkapalněného plynu. Na severu vznikají terminály, kde se bude zpracovávat. Další pomyslnou „nohou“ je pak celoevropský rozvoj obnovitelných zdrojů.

Předsedkyně komise EU Ursula von der Leyenová v květnu uvedla, že Putinova válka způsobuje problémy na globálním energetickém trhu. Ukazuje, jak jsme závislí na dovážených fosilních palivech. A jak jsme zranitelní, když při jejich dovozu spoléháme na Rusko. Musíme naši závislost omezit nejrychleji, jak to bude možné.

Loading 

Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska.

Modernizace energetického sektoru

Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) stanovuje podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030 na 20,8 %. Podle výpočtů společnosti Deloitte je ale možné dosáhnout na více než 23 %, a to bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navýšení navíc pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku.

V analýze o obnovitelných zdrojích, kterou vypracovala společnost Deloitte, se dočteme, že zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v hrubé spotřebě energie na 23,8 % se zdá být proveditelné a v daném časovém horizontu realistické. Základními přispěvateli by měla být solární a větrná energetika.

Fotovoltaika může dosáhnout v období do roku 2030 tržních podmínek i v České republice. V provedených výpočtech je tento předpoklad naplněn v roce 2025.

Produkce elektřiny z větrných elektráren bude nadále zlevňovat. I v tomto případě je vhodné vytvořit dostatečné podmínky pro dlouhodobý rozvoj.

REKLAMA

V sektoru dopravy lze konstatovat, že se ČR do značné míry drží mantinelů stanovených Směrnicí REDII. Především maximalizuje podíl biopaliv první generace.

Bezemisní zdroje energie

Uhelné elektrárny ještě budou i díky současné krizi důležité. Investice do obnovitelných zdrojů energie ale porostou. Už dnes v tuzemsku najdeme řadu bezemisních provozů založených na bezodpadovém hospodářství. Příklad je teplárna na biomasu UCED Bio v Kutné Hoře energetické skupiny UCED ze skupiny CREDITAS. Získává elektřinu a teplo kombinovanou formou z obilné a řepkové slámy. Použitá bezodpadová technologie nezatěžuje životní prostředí.

Vyrobená energie je navíc výrazně levnější než energie získaná spalováním plynu. Palivem energetického zdroje jsou kromě obilné a řepkové slámy cíleně pěstované energetické plodiny ve formě standardizovaných balíků od zemědělců z okolí. Výsledný certifikovaný produkt „popelák“ je hojně využíván jako velmi kvalitní hnojivo.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023

8D: Týmové řešení problémů jako investice

Nejefektivnější programy snižování nákladů nutně nezačínají úmyslem náklady snižovat. Zlepšování procesů každopádně znamená finanční prospěch. Čím více je snižování nákladů ignorováno, tím větší jsou nakonec úspory, zaznívá v jedné z knih věnovaných neustálému zlepšování produktů a procesů. Jedná se o potírání plýtvání a škrty čehokoli, co nepřidává hodnotu, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *