CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

14. 11. 2023

0 komentářů

Moody’s snížil hodnocení ekonomiky USA. Američané mohou „děkovat“ politikům

 

Přední ratingová agentura Moody’s pohoršila hodnocení americké ekonomiky. Spojené státy doplácí na chybějící reformy a politickou nestabilitu.

Loading 

Newyorská ratingová agentura Moody’s snížila hodnocení americké ekonomiky. Po agentuře Fitch je už druhou globální ratingovou společností, navíc druhou ze tří světově nejvýznamnějších firem, které nevidí budoucnost Spojených států v těch nejlepší barvách. Deník The Guardian navíc připomíná, že firma Standard & Poor’s výhled zhoršila už dříve.

Ekonomika Spojených států sice zatím zůstává v nejlepší množině států s ratingem Aaa, ale společnost výhled změnila ze „stabilního“ na „negativní“. Důvodů je několik, mezi nimi jsou otázky hospodářství, ale i neutěšená politická situace země.

„V kontextu vyšších úrokových sazeb, bez účinných opatření fiskální politiky ke snížení vládních výdajů nebo zvýšení příjmů, Moody’s očekává, že fiskální deficity USA zůstanou velmi vysoké, což výrazně oslabí dostupnost dluhu,“ uvádí Moody’s.

K ekonomické politice ale přibývají i další, možná vážnější problémy. Tím je i nebývalá vyhrocenost politické situace, která zasahuje do dříve relativně hladce fungujících mechanismů. Na vině jsou i tamější kongresmani.

Nedůvěryhodné přetahování v Kongresu

Například členové Sněmovny reprezentantů se teď už tradičně nemohou dohodnout na rozpočtu či dluhovém stropu. Do poslední chvíle napínají trhy, jestli ke konsenzu nakonec dojde. „Pokračující politická polarizace v americkém Kongresu zvyšuje riziko, že po sobě jdoucí vlády nebudou schopny dosáhnout konsenzu ohledně fiskálního plánu, který by zpomalil pokles dluhové dostupnosti,“ vysvětluje Moody’s.

REKLAMA

Podobně jako v případě předchozí kritiky od agentury Fitch je reakce amerických úřadů nesouhlasná. „Ačkoli agentura Moody’s ve svém prohlášení zachovává rating AAA Spojených států, nesouhlasíme s posunem na negativní výhled. Americká ekonomika zůstává silná a státní cenné papíry jsou předním bezpečným a likvidním aktivem na světě,“ uvedl náměstek ministryně financí Wally Adeyemo.

Z Bílého domu však zazněla slova, která tak trochu dávají negativnímu hodnocení za pravdu. Mluvčí prezidenta Joea Bidena Karine Jean-Pierre zprávu popsala jako „další důsledek republikánského extremismu a nefunkčnosti Kongresu“. Ačkoli zmíněné příklady nebezpečné polarizace jsou politického rázu, mají velký vliv na ekonomiku a důvěryhodnost USA coby ekonomického subjektu. Politici však nemůžou říci, že nebyli varováni. Ekonomika je tak dnes rukojmím politiků, na což doplácí všichni Američané bez ohledu na to, k jaké straně se hlásí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *