Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Turecká lira zažívá prudký pád, Ankara snižuje odhad růstu HDP

BankyInvestice 21.09.2018 | 14:32 0 Komentářů

Turecká lira se od začátku roku propadla zhruba o 40 procent. Turecko proto snížilo odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP). V letošním roce by měla turecká ekonomika růst o 3,8 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Dosud přitom země počítala s růstem o 5,5 procenta v obou letech.

Investoři počítali, že turecký ministr financí Berat Albayrak oznámí ještě výraznější snížení odhadu a představí plán na pomoc tureckým bankám. To se však nestalo a lira po zprávě oslabila. Inflace by se navíc podle odhadů tureckého ministra financí měla v letošním roce pohybovat kolem 20 procent.

Ztráty liry a rychlý růst inflace přiměl minulý týden tureckou centrální banku prudce zvýšit úrokovou sazbu až na 24 procent. Nízké úrokové sazby způsobily, že si turecké firmy braly úvěry v dolarech a eurech. Oslabováním liry se ale jejich dluh prodražuje. V současné době jsou dluhy soukromého sektoru v zahraničních měnách splatné do července 2019 podle odhadů banky JPMorgan 146 miliard dolarů (3,1 bilionu korun).

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.