CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Zámečník

27. 06. 2018

1 komentář

Akciové fondy: Padla Brazílie a Turecko

 

Stupňující se napětí na světových trzích vyvolané protekcionistickou politikou Donalda Trumpa se podepisuje i na akciových fondech. V červnu 2018 odepsaly 0,29 %. Od větších ztrát je ochránila oslabující koruna. 

Hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa po zavedení „testovacích“ cel na ocel a hliník jsou vážným vykřičníkem pro akciové trhy. Donald Trump eskaluje obchodní válku hrozbou zavedení cel na čínské zboží v objemu 200 mld. USD a plánuje i cla na německé automobily. To ohrožuje nejen světové akciové trhy, ale též českou ekonomiku, která je na automobilovém průmyslu a vývozu do Německa závislá.

V prostředí amerického protekcionismu v červnu 2008 poklesl Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů o 0,29 % na 1115,5 bodu. Pokles byl přitom zmírněn oslabením české koruny, která ve stejném období ztratila téměř 1 % vůči euru a 2,8 % vůči americkému dolaru.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

Index ICZ červen 2018: 1115,5 bodu - Brazílie a Turecko

REKLAMA

Zdroj: Investujeme.cz

Nejhůře dopadly Brazílie a Turecko

Mezi nejztrátovějšími fondy se staly fondy zaměřené na brazilské akcie. V Brazílii stále panuje napjatá situace stran obvinění současného prezidenta (Michel Miguel Elias Temer Lulia) z bránění vyšetřování korupce a zatčení jeho předchůdce (Luiz Inácio Lula da Silva). Spolu s Brazílií se svezla i Latinská Amerika, v níž i další státy stojí na pokraji kolapsu a chaosu.

Turecko v červnu propadalo z obav z prezidentských a parlamentních voleb. Jejich favoritem byl dosavadní prezident Recep Tayyip Erdoğan. Po uzávěrce Indexu ICZ (20. 6. 2018) byly volby rozhodnuty v prvním kole a Recep Tayyip Erdoğan získal lehce přes 50 % hlasů a obhájil prezidentský post. A byť jeho Strana spravedlnosti a rozvoje ztratila parlamentní většinu, uchovává si ji v koalici se Stranou národního hnutí.

„Politická nejistota je současným výsledkem odstraněna, což by mělo turecké trhy uklidnit. Střednědobý až dlouhodobý výhled je ale pro Turecko i nadále velkou výzvou a tolik potřebné hluboké strukturální reformy jsou v dohledné době nepravděpodobné. Turecko stále bojuje s přetrvávající dvoucifernou inflací, zpomalujícím se růstovým momentem širokým deficitem běžného účtu, nízkou hladinou úspor nebo uvolňující se fiskální politikou a globálním obchodním protekcionismem,“ hodnotí situaci v Turecku Paul Greer, portfolio manager Fidelity International.

REKLAMA

Tabulka 1: Podílové fondy s největším poklesem v uplynulém měsíci

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 5. 2018 a 20. 6. 2018
HSBC GIF Brazil Equity A USD -10,32%
Parvest Equity Turkey -10,01%
Parvest Equity Brazil -8,61%
HSBC GIF Turkey Equity A EUR -7,98%
AMUNDI FUNDS EQUITY LATIN AMERICA -6,69%
PineBridge Latin America Fund -6,66%
Aberdeen Global – Latin American Equity (USD) -6,59%
Aberdeen Global – Brazil Equity (USD) -6,51%
HSBC GIF Latin American Equity A USD -6,43%
NN (L) Latin America Equity -6,36%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Moderní obory vyhrávají

Mezi vítěznými fondy uplynulého měsíce je směsice z různých oborů. Společné mají jedno – jedná se především o fondy zaměřené na akcie společností moderních technologií – technologie, zdravotní péče, biotechnologie.

Z regionů se dařilo nejvíce americkým akciím, kterým pomohlo i posilování amerického dolaru a na které zahraniční obchodní politika Donalda Trumpa dopadá nejméně negativně.

REKLAMA

V desítce nejúspěšnější je i fond zaměřený na indonéské akcie. Koncem května byl indonéský akciový index na svých letošních minimech, od nichž se mu podařilo se odpoutat. Ostatně stejný fond byl v minulém měsíci mezi desítkou nejztrátovějších. Ještě před uzávěrkou Indexu ICZ ale indonéský index začal opět padat ani po ní svůj pokles neukončil.

Tabulka 2: Podílové fondy s největším růstem v uplynulém měsíci

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 5. 2018 a 20. 6. 2018
CS EF Global Prestige B 8,09%
Parvest Equity USA Small Cap 7,95%
Franklin Technology 7,65%
Parvest Equity World Health Care 7,61%
Parvest Equity World Consumer Durables 7,28%
Parvest Equity Indonesia USD 7,10%
Franklin U.S. Opportunities Fund 7,08%
Franklin Biotechnology Discovery 6,86%
Parvest Real Estate Securities World 6,84%
Parvest Equity World Technology EUR 6,42%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Co bude dál?

Nebylo by třeba budoucí vývoj akciových trhů věštit z křišťálové koule, kdyby byly zřejmé budoucí kroky Donalda Trumpa. Ten ale již několikrát ukázal, že se rozhoduje spíše impulsivně než racionálně. Pokud zavede avizovaná cla na čínské zboží a německé automobily, je velmi pravděpodobný propad celosvětových trhů i uvedení světové ekonomiky do hluboké recese. Čína nenechá americký obchodní útok bez odezvy, Evropská unie také ne, a celý konflikt nejspíš bude eskalovat.

A již nejde jen o cla. „Tentokrát jde střelba do řad informačních technologií. Deník The Wall Street Journal totiž napsal, že ministerstvo financí plánuje omezení pro podniky s minimálně 25% podílem čísnkého kapitálů, aby investovaly do amerických firem disponující průmyslově důležitou technologií. Silně postiženi jsou výrobci čipů jako Micron, Intel a další. Uvidíme, jaká bude čínská reakce,“ uvedl Martin Varecha, analytik Fio banky.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • OVBak

    27 června, 2018

    Padla? Asi nevíte co znamená „padla“… Jste bulvár jak vyšitý!

    Odpovědět