CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

13. 11. 2013

0 komentářů

Trhy fúzí a akvizic zpomalily, vyhlídky jsou ale stále dobré

 


 

Nejlépe jsou na tom tradičně odvětví zdravotnictví, zbytného spotřebního zboží a průmyslu, v nichž ochota k transakcím vzrostla o přibližně 20 procent. V České republice by po dobrém roku 2013, ve kterém došlo či dojde k několika velkým transakcím, měl další zvýšení transakční aktivity přinést rok 2014, v němž se očekává ekonomické oživení.

„Na trzích fúzí a akvizic zaznamenáváme u velkých společností další vzestup ukazatele kapacity k provádění akvizic. Za tímto 13procentním nárůstem stojí nižší zadlužení a přebytek hotovosti. Na druhou stranu však na trzích také panuje neklid ohledně odkládaného ukončení pumpování peněz do ekonomiky ze strany FEDu a ohledně dalšího makroekonomického vývoje. Navzdory těmto nejistotám je však důvěra na trzích fúzí a akvizic větší než před rokem, a to napříč všemi regiony. A právě důvěra v kombinaci s nárůstem kapacity k provádění akvizic by měla vést k dalšímu růstu aktivity,“ vysvětluje Alex Verbeek, Partner odpovědný za Poradenské služby zaměřené na transakce a restrukturalizaci ve společnosti KPMG Česká republika, která se podle žebříčku Mergermarket* za první pololetí roku 2013 opět stala lídrem v oblasti fúzí a akvizic: v České republice se poradensky podílela na čtyřech transakcích v celkové hodnotě téměř 2,4 miliardy dolarů.

Celková hodnota transakcí k polovině roku 2013 byla v celosvětovém měřítku o trochu vyšší než před rokem či na konci roku 2012, počet realizovaných transakcí byl však o 10 procent nižší než loni v červnu. Meziročně tedy vzrostla průměrná velikost transakcí o více než 10 procent, což je odrazem důvěry v budoucí vývoj na trzích. Ta se projevuje i v nárůstu ukazatele ochoty uzavírat akvizice, a to meziročně o 14 procent.

„Nárůst ochoty uzavírat akvizice v posledním roce ukazuje přetrvávající hlad akcionářů po růstu ve všech regionech. Pokud to dává smysl, podporují majitelé velkých společností růst prostřednictvím akvizic i přes stále patrnou nejistotu na trzích,“ uvádí Alex Verbeek.

Tabulky vede Japonsko

Na špici v ukazateli ochoty uzavírat transakce se drží Japonsko s meziročním nárůstem ve výši 24 procent. Vzrostl zde také ukazatel kapacity k uzavírání transakcí, a to o 8 procent. Dobře si vedou i Spojené státy americké, kde se ochota uzavírat transakce zvýšila meziročně o 14 procent. V příštím roce se v USA očekává dvacetiprocentní nárůst kapacity k provádění transakcí.

REKLAMA

Hodnoty obou ukazatelů se ale v jednotlivých odvětvích značně liší. Podíváme-li se na ochotu uzavírat transakce, opakovaně dobře se vede odvětví zdravotnictví či zbytného spotřebního zboží, ve kterých růst za posledních dvanáct měsíců dosáhl 20 procent, a průmyslovým výrobcům s 21procentním růstem. Na druhé straně pomyslného žebříčku se nachází odvětví základních materiálů, které zaznamenalo propad ochoty uzavírat transakce o 16 procent.

Česká republika: aktivita napříč sektory a očekávané oživení

„V České republice se sice také očekává nárůst počtu transakcí ve zdravotnictví a průmyslu, ale objemově největší transakce budou pravděpodobně v sektorech energetiky a infrastruktury. Další transakce lze očekávat ve strojírenství, potravinářství či ve službách. Za letošní rok zůstanou nejvýznamnějšími transakcemi prodeje společností Telefónica Czech Republic a NET4GAS,“ doplňuje Alex Verbeek.

V roce 2014 by se mělo kromě vlivu uvedených příznivých ukazatelů z globálních finančních trhů dostavit i oživení české ekonomiky. To by mělo mít pozitivní dopad i na společnosti střední velikosti, které by mohly pocítit důvěru k provedení vhodných akvizic. Výsledkem by tak mělo být navýšení počtu transakcí.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Růst akcií během krize

Jsou akcie poháněné koronavirem?

Koronavirová pandemie a lockdowny přinesly do celé světové ekonomiky dost unikátní recesi. Nebyla způsobena nedostatkem peněz, nevhodnou měnovou či fiskální politikou nebo prasknutím bubliny, příčinu recese je nutné hledat zcela zvenčí ekonomického systému.

Text: Hana Bartušková

22. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *