Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Trasformace ČEZu: Miloš Zeman nemá rád drobné akcionáře

Investice 21.06.2018 | 11:18 0 Komentářů

Prezident Miloš Zeman se shodl s generálním ředitelem ČEZu Danielem Benešem, že ČEZ má zůstat jednotným podnikem. „Chápu, že to, co tam vadí, jsou minoritní akcionáři,“ prohlásil Miloš Zeman.

Transformace elektrárenské společnosti ČEZ bude předmětem zítřejší valné hromady. Nově představeným projektem Daniela Beneše je vytvoření dceřiné společnosti, kam by přesunul distribuci, obnovitelné zdroje a ČEZ Esco. V této části by drobní akcionáři získali 49% podíl. Stát by si ponechal 100% kontrolu nad jadernou energetikou, těžbou uhlí a uhelnými, plynovými a velkými vodními elektrárnami.

„ČEZ v dnešní akcionářské struktuře by nový jaderný zdroj stavět neměl, což by pro trh měla být pozitivní zpráva,“ uvedl Jan Raška, analytik Fio banky.

Prezident Miloš Zeman vidí budoucnost české energetiky v jaderných elektrárnách, kde chce nechat postavit dva nové bloky v JE Temelín a jeden nový blok v JE Dukovany. Překážku vidí v drobných akcionářích, kteří nechtějí výstavbu jaderných bloků financovat. Zároveň Miloš Zeman chce spolu s komunistickým hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem prolomit uhelné těžební limity.

Zdroj: HN, ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.