CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

08. 12. 2023

0 komentářů

Top ESG firmy nadprůměrně vydělávají i letos. Jejich udržitelnost ve většině případů řídí sami CEO

 

Je náhoda, že TOP ESG společnosti:

  • přináší akcionářům nadprůměrný výnos
  • jsou napřed v nefinančním reportingu
  • korporátní ESG management osobně vedou jejich CEO?

Letošní rok zatím potvrzuje nadprůměrnou výnosnost investic do ESG (oblast s důrazem na udržitelnost a společenskou odpovědnost podnikání). Za dosavadních 11 měsíců vydělal akciový index MSCI World ESG  Leaders zhruba 20 %, což je téměř o pět procent více než klasický index MSCI World, který je považován za obecný ukazatel výnosnosti kvalitních aktiv.

Loading 

Wonderinterest Trading však ve své analýze investování ESG zkoumá nejen finanční výkazy podniků zařazených do indexu, ale i kvalitu jejich nefinančního reportingu. Jedním z faktorů, jak berou udržitelnost a společenskou odpovědnost vážně, je i přímá zodpovědnost top managementu za danou oblast. Nedávno jsme se podívali detailněji na TOP 10 zmíněného indexu MSCI World ESG Leaders a na lidi, kteří zastávají vysoké funkce v řízení firemní odpovědnosti. U poloviny ze společností mají Chief Sustainability Officer. Tato pozice zpravidla reportuje vybranému členu představenstva či správní rady, anebo přímo CEO. Ani u jedné z TOP 10 však tato pozice nefiguruje v nejvyšším vedení.

To však neznamená, že by ESG nemělo na vrcholu svou záštitu a pověřené osoby. Naopak často je to CEO, který vykonává přímý dohled nad ESG strategií a v ročních reportech udržitelnosti mívá zpravidla úvodní slovo. To potvrzuje i naše listopadová mezinárodní anketa na profesní síti LinkedIn. Z rešerše, diskusních příspěvků i anketních hlasů vyplynulo, že ve firmách respondentů v celých 50 % případů vede ESG či udržitelný rozvoj top manažer, tedy CEO, CFO, případně COO. Teprve pak následují firmy, kde za oblast zodpovídá specializovaný manažer nebo šéf lidských zdrojů.

Olívia Lacenová
Autorka je vedoucím analytického týmu Wonderinterest Trading Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *