Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Švýcarský frank reaguje poklesem na snížení rizikové averze

Investice 18.03.2014 | 19:02 0 Komentářů

Švýcarskému franku se v tomto roce dařilo sílit na hlavních měnových párech. Vzhledem k současnému poklesu rizikové averze díky posunu krize na Ukrajině by švýcarský frank vnímaný jako bezpečný přístav mohl vrátit část svých zisků – společně s japonským jenem (komentář XTB).

Švýcarský frank se na páru s eurem zatím stále drží vysoko nad hladinou 1,20 EUR/CHF, kterou švýcarská centrální banka už v roce 2012 stanovila jako hladinu, na které bude intervenovat v neprospěch měny. Dnes se EUR/CHF obchodoval poblíž hladiny 1,2160. Na páru s dolarem se odpolední kurz pohyboval kolem 0,8740 USD/CHF.

Graf: Vývoj měnového páru USD/CHF od prosince 2013 (denní graf D1)

xtb-chf-fall-140318

Na páru s americkým dolarem si na sklonku minulého týdne sáhl na nejvyšší hodnoty za posledních 29 měsíců. EUR/CHF se pohybuje poblíž nejvyšších hodnot od počátku minulého roku.

Zásadní vliv na další vývoj švýcarské měny by mohlo mít čtvrteční zasedání švýcarské centrální banky, která představí projekce dalšího vývoje ekonomiky a indexu spotřebitelských cen. Ty by nemusely vyznít pro frank nijak pozitivně.

Zároveň dlouhodobé posilování franku by mohlo vyprovokovat guvernéra banky Thomase Jordana ke slovní intervenci proti posilování měny. Zajímavé informace by mohlo přinést už středeční vystoupení guvernéra na univerzitě v Bernu.

Jiří Tyleček, analytik XTB

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.