CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

Text: Šimon Finemon

18. 07. 2013

0 komentářů

Do Švýcarska daleko…

 


 

Země helvétského kříže patří mezi nejvyspělejší státy světa, zaujímá třeba přední postavení v klubu ekonomicky nejvyspělejších zemí světa sdružených v organizaci OECD, a to takřka ve všech indikátorech ekonomického vývoje. Jako jedna z mála zemí světa (o Evropě nemluvě) se Švýcarku dařilo zvyšovat svou ekonomickou úroveň i v časech globální ekonomické krize.

Švýcarský úspěch je dán nejenom výborným bankovnictvím či produkty, které vyrábějí švýcarské společnosti, ale do značné míry je o důsledek nastavení hospodářské politiky. Ta umožňuje souběh ekonomického růstu a vnitřní a vnější makroekonomické rovnováhy. Není se pak čemu divit, že švýcarská ekonomika rostla za poslední dekádu ve srovnání se zeměmi eurozóny nadprůměrně.

I když se ani švýcarská ekonomika nevyhnula určitým problémům a spadla do recese v roce 2009, ale to se jednalo jen o krátkodobý výkyv. Ten byl navíc způsobem krátkodobým propadem soukromých investic. Důvěra investorů však byla rychle získána zpět. K čemuž pomohlo především stabilní podnikatelské prostředí (to je něco, o čem si v ČR můžeme nechat jen zdát). Čtyři roky po sobě (2009 až 2012) obsadilo Švýcarsko první místo ve světovém indexu konkurenceschopnosti.

Indikátory

Míra nezaměstnanosti může patřit k výkladním skříním švýcarské hospodářské politiky a konkurenčního prostředí.  Ani v krizových letech totiž nepřekročila 4 %. To v situaci, kdy se takové Španělsko potýká s 25% nezaměstnaností, je výborný výsledek. Z pohledu ekonomických teorií je ve Švýcarsku v podstatě plná zaměstnanost. Navíc růst zaměstnanosti, produktivity a mezd mají poměrně stabilní trend. Růst mezd není vyšší než růst produktivity, čímž si země pod Alpami nezadělává na budoucí problémy.

Dalším specifikem ekonomiky alpské země je, že i přes vysokou zaměstnanost nevznikají inflační tlaky a inflace je proto dlouhodobě nízká a stabilní. O solidnosti švýcarského bankovního sektoru asi není třeba nijak dlouze hovořit. Švýcarské banky mají své bilance v pořádku a „nepotřebovaly“ tak vládní pomoc.

REKLAMA

Švýcarský veřejný rozpočet vykazuje přebytky, a to i navzdory dluhové krizi v Evropě. To je důsledkem zákonného nastavení, podle nějž musí být veřejné rozpočty vyrovnané. Výdajová stránka těchto rozpočtů nepřesahuje 34 % HDP. V porovnání se zbytkem Evropy vykazuje Švýcarsko nízký stupeň přerozdělovacích procesů a zdanění, což pomáhá konkurenceschopnosti ekonomiky. Tomu všemu napomáhá i běžný účet platební bilance, který zpravidla dosahuje dvojciferných přebytků, což svědčí o efektivních přímých investicích v zahraničí.

Není vše jen růžové

Problémem švýcarské ekonomiky je příliš silný frank. Zvláště stoupající zájem investorů o dluhopisy Švýcarska jej dostal pod silný „posilovací“ tlak. Švýcarská centrální banka proto provedla několik opatření, které alespoň částečně přispěly k oslabení měny. Některé z těchto nástrojů byly nepříliš konvenční, např. stanovení horního limitu na výměnu eura za frank.

I ve Švýcarsku se uvažuje o změnách v daňové oblasti. Mělo by dojít k odlehčení u daňové zátěže fyzických osob a přesunutí zátěže na širší platformu daně z přidané hodnoty.  Třeba v ČR se provedlo v podstatě jen zvýšení DPH, ale zapomnělo se na snížení přímé daňové zátěže u fyzických osob (a podle proklamací momentálně stále ještě hlavní opoziční strany bude v tomto směru ještě hůře).

Vzhledem k problémům mnoha evropských (světových) bank, kdy mnoho z nich „muselo“ být zachráněno ze státního rozpočtu příslušných zemí, se i Švýcaři rozhodlo „více regulovat“ své bankovnictví. Mělo by dojít ke zvýšení kapitálové přiměřenosti dvou největších švýcarských bank o pět procent (jaký to rozdíl v porovnání s kroky EU či některých jiných států).

REKLAMA

Není přístav jako přístav

Švýcarsko je, a to zcela po právu, označováno jako bezpečný přístav (anglicky „Safety heaven“). Zásluhu na tom má politická a ekonomická stabilita, stejně jako vysoce konkurenční podnikatelské prostředí.

Svého času byla za stejný přístav, alespoň pokud jde o střední Evropu, rovněž považována Česká republika. Tehdy se zdálo, že situace české ekonomiky je lepší, než byla skutečnost. Ovšem do pozice Švýcarska nám v mnoha ohledech ještě mnoho schází. O stabilním ekonomickém prostředí, nízké nezaměstnanosti či dobré bilanci veřejného rozpočtu si můžeme v české kotlině nechat jen zdát.

Nástrojů pro zvýšení konkurenceschopnosti země, jako je zákon o vyrovnaném rozpočtu, výdajové limity, nízké daně, přesunutí rozhodovacích procesů do regionů či pružnost na trhu práce, se jen tak nedočkáme.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Banky, kterým došly peníze

Když banky kýchají, celá ekonomika chřadne. Pokud některé z obchodních bank dojdou peníze, zasahuje stát. Stalo se v rychlém sledu i v březnu letošního roku. Druhý březnový pátek takto dopadla Silicon Valley Bank (SVB), objemem aktiv 16. největší americká banka. Dva dny poté potkal podobný osud Signature […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

15. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *