Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Švýcarská národní banka způsobila šok. Co nás čeká dál?

Švýcarská centrální banka minulý týden šokovala finanční trhy, protože zrušila limit pro kurz domácí měny. Hned na to tamní měna vůči euru posílila skoro o 30 procent. Euro se propadlo až na jedenáctileté minimum 1,1575 dolaru. Kdo na tomto kroku nejvíc vydělal a jaký to bude mít dlouhodobější vliv jsme se zeptali Steena Blaafalka ze Saxo Bank.

Překvapilo vás, že Švýcarská centrální banka zrušila limit pro kurz domácí měny vůči euru?
Rád bych zdůraznil, že jsme byli překvapeni rozhodnutím Švýcarské národní banky stejně jako všichni ostatní, a to navzdory našim předpokladům možnosti tohoto vývoje ze září minulého roku. I když pravděpodobnost přijetí těchto opatření během posledních měsíců vzrostla v důsledku vývoje měnové politiky Evropské centrální banky, geopolitickému riziku a snižujícímu se prostoru pro manévrování samotné SNB.

Znamená to, že se Švýcarská centrální banka připravuje na kvantitativní uvolňování měnové politiky?
Ano, je to velmi pravděpodobné. Švýcarská národní banka jednoduše zvážila všechna pro a proti a rozhodla, že negativa převažují nad výhodami. Evropské akcie ve čtvrtek silně zhodnotily kvůli předpokladu, že načasování kroku Švýcarské národní banky bylo učiněno na základě přesvědčení, že Evropská centrální banka příští čtvrtek představí obzvlášť silná opatření.

Kdo tímto krokem nejvíce utrpěl?
Někteří klienti na tom velice vydělali, některé to výrazně poškodilo. Saxo Bank lituje ztrát všech klientů, kterým se po rozhodnutí Švýcarské národní banky něco takového přihodilo. Dodržujeme standardní rozsáhlou proceduru platící pro zvláštní a neobvyklé situace jako je tato a udržovali jsme intenzivní dialog s našimi klienty, abychom jim pomohli a provedli je těmito výjimečnými událostmi.

Stalo se někdy v minulosti, že by některá z nejlikvidnějších měn vyspělého světa dokázala během čtvrthodiny posílit o desítky procent?
Ne. Pohybuji se v této oblasti 30 let a nikdy jsem nebyl svědkem něčeho podobného. V řádu několika minut jsme viděli euro spadnout o 30 procent.

Bude mít tento krok dlouhodobější vliv například na českou korunu nebo další měny?
Obecně bych rád poukázal na to, že po dlouhém období nízké volatility napříč všemi investičními kategoriemi předvídáme změnu paradigmatu na finančních trzích. Věřím, že zažijeme velké a velmi extrémní krátkodobé šoky. Švýcarský frank byl jednou takovou ukázkou. Potenciální oznámení Evropské centrální banky o kvantitativním uvolňování tento týden a volby v Řecku jsou dalšími událostmi, které jsou s celou problematikou spojeny. Další extrémní krátkodobý šok by vyvolalo, pokud se Česká národní banka rozhodne ukončit zastropování proti posílení české měny.

Jak vidíte finanční trhy dál? Můžeme se brzy dočkat něčeho podobného s jinou měnou?
Ano, a proto zajišťované rozpětí  všech významných měn poroste, aby byli klienti ochráněni od dalších extrémních krátkodobých šoků. Myslím, že je to dobře. Také to vidím jako budíček pro celou brokerskou komunitu, jejíž činnost byla možná až příliš postavena na využití principů páky.

STEEN BLAAFALK

Steen Blaafalk má rozsáhlé zkušenosti z vrcholového finančního odvětví, v poslední době působí jako vedoucí skupiny ministerstva financí a člen výkonného výboru Dánské banky. Má silné zázemí v obchodování a obchodní platformy, stejně jako v národní a evropské regulaci. Steen Blaafalk je zodpovědný za dodržování všech zákonných požadavků a předpisů, financí, rizika řízení a business intelligence v rámci banky. Steen Blaafalk je také uveden jako člen správní rady, po boku Kim Fournais a Lars Seier Christensen.

 

3 komentáře: “Švýcarská národní banka způsobila šok. Co nás čeká dál?”

 1. Miloslav Šimek napsal:

  Někteří klienti na tom velice vydělali, některé to výrazně poškodilo. Saxo Bank lituje ztrát všech klientů, kterým se po rozhodnutí Švýcarské národní banky něco takového přihodilo. Dodržujeme standardní rozsáhlou proceduru platící pro zvláštní a neobvyklé situace jako je tato a udržovali jsme intenzivní dialog s našimi klienty, abychom jim pomohli a provedli je těmito výjimečnými událostmi.


  Za povšimnutí stojí: „Dodržujeme standardní rozsáhlou proceduru platící pro zvláštní a neobvyklé situace jako je tato“.


  To jakým způsobem postupujete a jak komunikujete s některými kienty je nestoudné. Osobně doufám, že dojde k podání stížností k ČNB!

  WARNING!


  Pokud jste v inkriminovaný okamžik (15.ledna 2015) nebyli v obchodech na párech CHF, tak o tom nic vědět nemůžete. Nicméně – toto berte jako varování a ve vlastním zájmu pečlivě sledujte veškeré dění kolem této společnosti. Další materiály se zpracovávají…

 2. chk napsal:

  Občan asi jásá, ale jen na čas. Než to zasáhne švýcarskou ekonomiku. Už teď utrácí švýcaři svoje chechtáky v zahraničí a ne doma…

 3. Milan napsal:

  Švýcarsko se odpoutalo od Eura,bylo to jednání v zájmu Švýcarska.Guvernér ČNB p. Singer jen plácá nesmysly ,bude dobře až v příštím roce skončí.Je možné očekávat po spuštění kvantitavního uvolńování pokles hodnoty Eura.Pokud neodejdou z eurozony nejslabší ,může odejít nejsilnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.