Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Světový obchod čelí nejhorší krizi za posledních 70 let, WTO pracuje na „plánu B“

Investice 30.11.2018 | 15:37 0 Komentářů

Šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo v rozhovoru pro BBC uvedl, že světový obchod čelí nejhorší krizi od roku 1947, volný obchod v současné době ohrožuje protekcionistická vlna.

„Řekl bych, že to je nejhorší krize ne pro WTO, ale pro celý multilaterální obchodní systém od GATT, Všeobecné dohody o clech a obchodu, která předcházela WTO a která vznikla v roce 1947,“ řekl Roberto Azevedo, který je v současné době na summitu G20 v Buenos Aires. „Je to okamžik, kdy jsou napadány a zpochybňovány některé ze základních principů organizace, zásady spolupráce, principy nediskriminace a já si myslím, že je to velmi vážné,“ dodal.

Roberto Azevedo uvedl, že členské státy WTO pracují na „plánu B“, který by zabránil kolapsu odvolacího orgánu a umožnil pokračovat v činnosti. „Samozřejmě je velkou otázkou, zda budou Spojené státy součástí tohoto plánu. Kdyby nebyly, řekl bych, že urovnání sporů s USA bude ohroženo,“ řekl Azevedo.

Spojené státy se totiž s WTO přou kvůli odvolacímu orgánu, který rozhoduje o sporech mezi státy. Podle WTO blokují Spojené státy jmenování nových soudců WTO, a to ohrožuje fungování celé organizace. Spojeným státům se zase nelíbí, že soudci WTO překračují své pravomoci a rozhodují nespravedlivě na úkor Spojených států ve prospěch Číny a dalších zemí.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.