CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

30. 07. 2012

1 komentář

Super Mario versus německá Bundesbanka

 


 

Zdá se, že ECB ale znovu nemluví jednotným hlasem a potenciál pro zklamání v tomto týdnu není vůbec malý. Zajímavé je, že ačkoliv má president Draghi pro další intervence pravděpodobně (morální) podporu kancléřky Angely Merkelové, německá Bundesbanka z dalšího upouštění páry z pod hrnce nadšená není. Na posledním zasedání ECB se navíc žádná mimořádná opatření ani neprobírala. Šéf Bundesbanky Jens Weidman se asi i proto chce před čtvrtečním zasedáním sejít s presidentem Draghim a trochu si vyjasnit postoje.

Čistě technicky je sice možné, že by německé křídlo v ECB bylo přehlasováno. Pravděpodobnější je ale asi postupná eskalace tlaku na německé centrální bankéře, který může vyústit v kompromisní řešení. To by mohlo počítat se společnými nákupy periferních dluhopisů z kapsy ECB a záchranného fondu EFSF. Španělsko, případně Itálie, by ale o takovou pomoc z EFSF musely napřed požádat, a to se zatím podle německého ministra financí nestalo.

Je tak docela pravděpodobné, že ECB v tomto týdnu ještě trhům nic revolučního nepředstaví a rozběhnuté býky trochu zbrzdí. I ze strany amerického Fedu lze zatím očekávat pouze horlivé debaty o dalším uvolňování měnové politiky, ale k akci pravděpodobně dojde až na podzim. A Česká národní banka? Ta by sice s novou prognózou v ruce sazby snižovat mohla, ale má ve svých řadách zarputilé odpůrce dalšího uvolňování měnových šroubů. Navíc jedna z největších holubic, guvernér Singer, bude na dovolené. Optimismus před sérií zasedání centrálních bank se tak v průběhu týdne může proměnit na hořkou vzpomínku.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Januš

    21 ledna, 2013

    Neexistuje žádnou krize eura protože politici si řekli úspora tak celá Evropa zářivá boom tj.Default který zatopil kotli bank EU.

    Odpovědět