Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Summit nic nemění…strach přetrvává

Investice 24.05.2012 | 10:13 0 Komentářů

Co si vzít ze včerejšího summitu? Podle očekávání nejsme o moc moudřejší.  Summit původně zaměřený na otázky růstu se věnoval z velké části Řecku, strachu  z eventuální finanční nákazy a otázce, jak v takovém případě posílit soudržnost  zbytku klubu – euro-dluhopisy, společné bankovní záruky. Žádného jasného závěru  v zásadních otázkách jsme se ale zatím nedočkali. (Komentář ČSOB)

Evropští lídři jsou za jedno v tom, že potřebují krizový scénář pro případ řeckého euro-exitu. K dohodě na něm mají zatím hodně daleko. Evropská centrální  banka a Komise se snaží prosadit návrh na kapitálovou pomoc systematicky  významným bankám ze společných prostředků. To by se líbilo především Španělsku,  které má největší problém s léčbou svého bankovního sektoru. Německo, Nizozemí a  Finsko ale zatím nechtějí připustit vznik nového “bankovního fondu” ani  rozšíření pravomocí stávajících fondů (ESM, EFSF) tak, aby mohly poskytovat  pomoc přímo postiženým bankám (a ne pouze národním státům).
 
Jestli v otázce společné bankovní pomoci existuje šance, že Němci sleví ze  své zásadovosti (do řádného červnového summitu), v případě společných euro-bondů je to naprosto nereálné. Němci napříč politickou scénou vidí v euro-bondech nebezpečí, které by  mohlo rozvolnit tlak na disciplínu v  periferních ekonomikách. Slovy Angely Merkelové budou eurobondy připadat v  úvahu, až bude eurozóna fungovat jako rozpočtová unie a národní vlády prokáží  schopnost držet své rozpočty na uzdě.
 
Jediným konkrétnějším výstupem jednání posledních dnů jsou tak tři drobné  nápady, jak podpořit evropský růst z kapsy Bruselu: projektové dluhopisy  společného evropského rozpočtu, zdvojnásobení kapitálu Evropské investiční banky  a přesměrování strukturálních fondů EU.
 
Žádné z těchto opatření ale nemíří k  jádru dnešních problémů. Slabý růst je problémem, který musí vyřešit primárně národní vlády reformami na trhu práce, de-regulací chráněných odvětví nebo  dokapitalizací bank. Společné evropské peníze na stavbu mostů v Portugalsku  a Řecku jsou příliš malé (nezvládnou  vykompenzovat nutné domácí úspory) a  neřeší podstatu problému slabého růstu. Investory navíc v tuto chvíli skutečně zajímá víc otázka, jak zastavit eventuální nákazu z řeckého euro-exitu. Pokud od  politiků brzo neuslyší konkrétnější krizové plány, ještě zesílí tlak na ECB,  která je poslední akceschopnou záchrannou brzdou eura.

Jan  Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní  spořitelny

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.