CZK/€ 24.725 +0,32%

CZK/$ 22.775 +0,55%

CZK/£ 29.040 +0,24%

CZK/CHF 24.963 +0,32%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

05. 03. 2024

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – únor 2024

 

Inflace klesla, úroky půjdou dolů. Česká koruna oslabuje. Daří se dluhopisovým fondům. Akcie na nových maximech. Elektřina i plyn dál zlevňují. Bitcoin letí do stratosféry.

Loading 

Inflace klesla, úroky půjdou dolů

Vývoj na trzích v únoru byl nadále ovlivňován zejména klesající inflací, a tudíž očekáváním, že centrální banky budou v dohledné době snižovat úrokové sazby. V USA se meziroční míra inflace pohybuje kolem 3 % už od loňského léta. V Německu podle předběžných údajů v únoru inflace klesla na 2,5 %. A v České republice v lednu stoupl index spotřebitelských cen meziročně o pouhých 2,3 %. Za únor velmi pravděpodobně klesne meziroční míra inflace v ČR dokonce pod 2 %.

Navíc česká i německá ekonomika jsou v recesi. Nezaměstnanost mírně roste. Není na co čekat, centrální banky by měly uvolnit měnovou politiku a snižovat úrokové sazby. Česká národní banka v únoru snížila sazby o 0,5 % (základní repo sazbu tedy z 6,75 % na 6,25 %). ECB i Fed ale zatím se snižováním sazeb vyčkávají.

REKLAMA

Česká koruna oslabuje

To má vliv na kurz koruny. Vklady v české měně sice stále nesou větší úroky než vklady v eurech či dolarech, ale úrokový diferenciál klesá. A třeba české státní dluhopisy s delší splatností už nesou menší úrok než americké bondy. Česká měna a investice v korunách tedy v porovnání s eurovými a dolarovými vklady ztrácí svou atraktivitu. A tak logicky kurz koruny vůči euru i dolaru roste, tedy česká měna oslabuje (během února koruna oslabila cca o 2 % k euru i dolaru).

Daří se dluhopisovým fondům

Očekávané snížení úrokových sazeb se už zhruba půl roku výrazně projevuje na dluhopisových trzích. Tržní úroky a výnosy do splatnosti u dluhopisů klesají. To v praxi znamená, že roste tržní ocenění dluhopisů. Díky tomu v posledních měsících vykazují prakticky všechny dluhopisové fondy nadstandardní zhodnocení. Nejen že inkasují stále relativně vysoké úroky z dluhopisů, ale zároveň nyní profitují i z růstu jejich ocenění. Tento trend by měl v tomto roce přetrvávat.

REKLAMA

Akcie na nových maximech

Robustní růst zaznamenaly už čtvrtý měsíc v řadě akciové trhy. Hodnota indexu MSCI World v únoru stoupla o 4,5 % na nové historické maximum. I zde je hlavním driverem očekávané snižování úrokových sazeb. Nižší úroky z úvěrů by se výhledově měly pozitivně promítnout do hospodářských výsledků firem. Zároveň s klesajícími úrokovými výnosy dluhopisů se část kapitálu přesouvá z dluhopisových trhů do akcií.

V únoru se dařilo akciím vesměs ve všech sektorech. Mezi největší skokany tentokrát v USA patřily akcie NVIDIA (+26 %) a Meta Platforms (+23 %). Naopak výrazněji ztratily akcie společnosti Alphabet (-9 %) nebo Adobe (-11 %). Na pražské burze se dařilo zejména akciím Komerční banky (+9 %), která navrhla letos vyplatit nečekaně vysokou dividendu. Naproti tomu poklesla hodnota akcií ČEZ (-9 %), kterým nehraje do karet klesající cena elektřiny na burze.

Elektřina i plyn dál zlevňují

Cena elektřiny a plynu na burze Power Exchange Central Europe nadále klesá. V únoru šly ceny dolů o dalších zhruba 10 %. Napomáhá tomu letošní mírná zima a nezvykle teplé počasí v únoru.

Naopak cena ropy v únoru stoupla o 3 %. To se spolu s oslabením koruny projevilo i do cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. K nárůstu cen přispělo také opětovné pozastavení vývozu benzínu z Ruska.

Bitcoin letí do stratosféry

V únoru prudce vyletěla nahoru cena bitcoinu (+44 %) a pokořila hranici 60 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Teprve začátkem tohoto roku americká komise pro cenné papíry umožnila vznik prvních bitcoinových ETF v USA. A zájem investorů (spekulantů) předčil všechna očekávání. Do největšího z nich, iShares Bitcoin Trust, přiteklo do konce února už 9 miliard dolarů. Čerstvý kapitál žene cenu bitcoinu do stratosféry.

Dovolím si soukromý názor. Bitcoin představuje pro spoustu lidí pohádkový příběh, jak se dá snadno zbohatnout. Ale mějte přitom vždy na paměti, že bitcoin je svým způsobem největší letadlo v dějinách lidstva. Jedná se o virtuální komoditu bez jakékoliv reálné hmatatelné hodnoty. Virtuální hodnota bitcoinu je dána pouze tím, kolik lidí si ho zrovna chce koupit. Čím víc lidí ho kupuje, tím víc jeho cena roste. To je celé. Ale každé letadlo může jednoho dne havarovat a zřítit se.

Osobně se takových závodů z principu nemám chuť účastnit, ať už je vidina výnosů jakákoliv. A že klidně může být cena bitcoinu za pár týdnů ještě dvojnásobná než dnes. Ale každému podle jeho gusta.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce a partner Long Capital, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *