Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Srpnový rozpočet ukáže další zhoršení hospodaření, začíná nejistý podzim…

Počet nových případů ve Francii a ve Španělsku je opět poblíž dubnových maxim a nové případy rostou i v Německu a v Itálii. A v Česku nově nakažení v některých dnech lámou nové rekordy. Začíná podzim, kdy vlády v Evropě budou připomínat provazochodce na laně, který se opatrně snaží udržet balanc mezi riziky zdravotními a ekonomickými.

Do nové vlny karanténních opatření nikdo nemá chuť. Náklady by byly vysoké. To nám dnes ostatně znovu připomene výsledek státního rozpočtu za srpen – jen do července kvůli útlumu hospodářství propadly daňové příjmy o více než 60 miliard korun a během srpna pravděpodobně díra v rozpočtu dál narostla.

Na konci léta na řadě míst včetně Česka budou utlumeny některé mimořádné programy na podporu firem a domácností. Jakákoliv nová vlna karanténních opatření by tak dopadla na podniky a domácnosti o to tvrdším způsobem. V Česku například dnešním dnem končí firmám plošná ochrana před věřiteli. Firmy v potížích mohou požádat ještě soudy tradiční cestou o ochranu před věřiteli o další tři měsíce měsíce, pak už se ale insolvenčním návrhům nevyhnou. Na druhou stranu řada podpůrných programů včetně kurzarbeitů pokračuje ať už v původní nebo pozměněné podobě zatím dál. Navíc přibývají pomalu programy zaměřené na restart ekonomiky – pokud možno chytrou podporu poptávky. Dobrým příkladem je německý stimulační balík v celkovém objemu okolo 130 miliard eur, který má přímo podpořit investice do digitalizace, dopravní infrastruktury, nových technologií a bez-uhlíkové ekonomiky.

V Česku se zatím na podobné plány spíše čeká a dosavadní poptávkové stimuly – příspěvky penzistům a zrušení super-hrubé mzdy – příliš “chytře” nepůsobí. Smysl by dávalo například urychlení výstavby dopravní infrastruktury nebo rozhýbání systému investičních pobídek, které by mohly firmy s perspektivními projekty rozhoupat k jejich realizaci a zabránit odsouvání investic do “jistějších časů”. Pokud by investiční rozhodnutí odkládali všichni, nemusíme se oněch jistějších a lepších časů ještě dlouho dočkat…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.