Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Spotřebitelské organizace chtějí žalovat Českou pojišťovnu a Generali kvůli poplatkům v IŽP

Pojištění 22.10.2019 | 16:48 0 Komentářů

Asociace občanských poraden a organizace Podvedení klienti chtějí podat žalobu na Českou pojišťovnu a pojišťovnu Generali. Důvodem má být protiprávní vybírání poplatků v investičním životním pojištění. Též vyzývají ČNB k odkladu fúze České pojišťovny a Generali. Obě pojišťovny uvedly, že veškeré uzavřené smlouvy jsou v pořádku.

„Institut hromadné žaloby stále v českém právním řádu chybí, takže jsme podali žalobu, která má alespoň zabránit České pojišťovně a Generali vybírat nezákonné poplatky spojené s investičním životním pojištěním. Opíráme se o rozhodnutí finančního arbitra i obecných soudů,“ říká člen výboru spolku Podvedení klienti Jiří Chvojka. Ten zároveň doplňuje, že vzhledem k tomu, že Česká pojišťovna neodpověděla na předžalobní výzvu, v tomto týdnu podá spolek žalobu.

Advokát Jan Dáňa uvádí, že obvodní soudy pro Prahu 1 a 2 opakovaně judikují neplatnost souvisejících pasáží pojistných podmínek obou pojišťoven. Rozhodnutí finančního arbitra a soudů, které se týká nesprávně účtovaných poplatků v IŽP, by se prý mohlo dotýkat až dvou milionů pojistných smluv. Spolek podotýká, že ve věcech smluv České pojišťovny ještě finanční arbitr nerozhodl v neprospěch klienta, týkal-li se spor smlouvy o IŽP uzavřené mezi roky 2005 – 2013. Dáňa se obává, že v rámci fúze mohou být klienti ještě více poškozeni, a tak organizace vyzývají k odkladu schválení fúze.

Podvýbor pro ochranu spotřebitele Poslanecké sněmovny vyzval ČNB k podání informace o způsobu řešení spotřebitelských stížností na nesprávně účtované poplatky v IŽP. ČNB již v minulosti uvedla, že do jejích zákonných pravomocí nespadá posuzování platnosti smluvních ujednání mezi pojišťovnou a jejími klienty.

Mluvčí obou pojišťoven potvrdili, že pojišťovny vždy postupovali v souladu se zákonem. Klienti při uzavírání smluv obdrželi veškeré informace včetně kompletních pojistných podmínek.  „Existují i opačné rozsudky. V rámci kreativní práce s informacemi spolek zveřejňuje vždy jen pečlivě vybranou část informací,“ uvedla mluvčí ČP Ivana Buriánková. Spolek se podle Buriánkové snaží pouze útočit na pojišťovnu, když s obdobnou žalobou již v létě neuspěl u Městského soudu v Praze.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.