CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

17. 01. 2012

0 komentářů

S&P zpátky na scéně, rating eurovalu ztrácí tři A

 


 

Rating eurovalu spadl ve stopách Rakouska a Francie z AAA na AA+. To znamená, že zachránci mohou shánět na trzích peníze dráž než doposud (i když Fitch i Moody’s zatím ponechávají nejvyšší hodnocení). Alternativou by bylo snížit celkovou palebnou sílu eurovalu a vylepšit si tím trochu důvěru mezi investory a agenturami. Už dnes je ale fond kritizován spíš za nedostatek volných prostředků. Euroval má dnes efektivně k dispozici 440 mld. eur, z čehož vyčerpal 44 mld. eur na Irsko a Portugalsko a přes 100 mld. eur by mělo být použito na druhý balík pro Řecko a řecké banky. Na případné intervence ve prospěch italského a španělského dluhu je tak už ve fondu málo peněz.

Navíc poslední plán pro Řecko není asi úplně posledním a náklady na pomoc nejslabšímu článku euro-klubu ještě porostou. Nejsilnější hlas v Evropě – německý – současně dost jednoznačně odmítá další navyšování prostředků v eurovalu. Zdá se tak, že v tuto chvíli je německou prioritou co nejrychleji zřídit nový fond (ESM). Ten nebude fungovat na principu společných záruk, ale na reálných příspěvcích členských zemí (splaceném kapitálu). Výhodnější je, že fond se splaceným kapitálem není tolik ohrožen snižováním ratingů členských zemí eurozóny. Na druhou stranu ale jeho založení nastartuje složitý ratifikační proces ve všech zemích eurozóny…, který se může zaseknout prakticky kdekoliv. S tím, jak porostou náklady krize pro Německo a Francii, budou obě země také stupňovat tlak na soukromé věřitele, aby v případě Řecka kývli na vyšší oběti. Ani to nebude nic jednoduchého, jak ukazuje poslední krach jednání mezi Athénami a IIF (sdružení finančních institucí). Pravděpodobnost neřízeného bankrotu Řecka tak dál pozvolna roste.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

rating ČR a investice

Rating ČR je podle agentur vynikající. Investoři jim ale moc nevěří

Nejnovější hodnocení ratingových agentur S&P, Japan Credit Rating Agency (JCR) a Fitch potvrdila vysokou úvěrovou spolehlivost České republiky. Navzdory zhoršenému ekonomickému vývoji v důsledku koronavirové pandemie, se tak bude nadále výhodně financovat na domácím i zahraničních trzích. Co to znamená pro domácí i zahraniční investory?

Text: Daniel Mareš

27. 01. 2021

spekulativní dluhopisy

Prašivé dluhopisy a dluhopisoví žabáci

Nejsou investice jako investice. Některé jsou rizikovější, jiné relativně bezpečné. Dluhopisový žabák je v každém případě prašivým dluhopisem a pro drobného střádala nebo investora čímsi, čemu by se měl vyvarovat. Patří mezi dluhopisy spekulativního stupně, které jsou kontrastem k dluhopisům stupně investičního. Takové spekulativní dluhopisy bez ratingu a […]

Text: Radovan Novotný

12. 12. 2019

České investice v Asii

Molotovův koktejl dneška: Kaviár, sekt a rating

Plán založení společné „nepolitické“ ratingové agentury zveřejněný (zcela oficiálně) Moskvou a Pekingem, která bude „spravedlivě“ hodnotit bonitu zemí a různorodých aktiv, není samozřejmě (nebo alespoň s velkou pravděpodobností) míněn tak úplně vážně. Nehledě na slavnostně podepisované dohody u stolů s kaviárem a sektem.

Text: Luboš Smrčka

02. 07. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *