Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

S&P snížila rating několika evropským zemím

InvesticeMakro 13.01.2012 | 19:20 0 Komentářů

Ratingová agentura v pátek, v souladu se spekulacemi, které se objevovaly celý den, snížila ratingové ohodnocení několika evropským zemím, včetně Francie a Rakouska. Itálii, Kypru, Španělsku a Portugalsku klesl rating dokonce o dva stupně.

O snížení ratingu se dnes spekulovalo prakticky od dopoledne a jen postupně se potvrzovaly zprávy z nejmenovaných zdrojů (jelikož zpráva od S&P nebyla oficiální a agentura nejdříve oznámila svoje rozhodnutí jednotlivým vládám), které zemi a o kolik stupňů kleslo ratingové ohodnocení od S&P. Stejně tak se objevovaly hlasy o tom, že snížení ratingu se nebude týkat Německa, Finska, Nizozemí a Luxemburska, kromě nich byl nakonec ponechán rating také Belgii, Estonsku a Irsku.

S&P varovala téměř všechny země eurozóny (kromě Řecka a Kypru) již 6. prosince, když oznámila revizi jejich ratingového ohodnocení. Dnes pak snížila rating devíti zemím a 15 zemí má negativní výhled. Francie a Rakousko přišly o nejvyšší rating AAA a jejich současné ohodnocení je AA+. Kromě nich byl snížen rating také Itálii (BBB+), Portugalsku (BB), Španělsku (A), Kypru (BB+), Maltě (A-), Slovensku (A) a Slovinsku (A+).

Stabilní výhled si zachovalo Německo, se zachovaným ratingem AAA, podobně stabilní výhled má i Slovensko, všechny ostatní země mají negativní výhled. Spekulace, které provázeli obchodování na kapitálových trzích prakticky po celý den, zapříčinily pád jak evropské společné měny, tak většiny akciových indexů, včetně amerických, které otevíraly v mínusu. S&P si zkrátka lepší datum na oznamování Jobových zpráv nemohla vybrat lepší datum.

Zdroj: internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.