Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

sKarty zřejmě skončí, Poslanecká sněmovna podpořila jejich zrušení

Penze 09.08.2013 | 11:48 0 Komentářů

V závěrečném třetím čtení dnes poslanci podpořili celkové zrušení karty sociálních systémů. Projekt sKaret skončí v případě, že se schváleným návrhem bude souhlasit také Senát a podepíše ho prezident. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ČR nyní připravuji takové postupy, aby se případné změny odehrály maximálně plynule a co nejméně dotkly klientů. (Komentář MPSV)

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček říká: „Jsem rád, že se podařilo zrušení sKaret prosadit a posunout se zase o krok dál ke konečnému řešení tolik kritizovaného projektu. Práce MPSV a ÚP tím však nekončí, čeká nás mimo jiné předávání informací klientům, jak by měli s sKartami dál naložit po případném finálním zrušení. To vše samozřejmě až poté, co skončí celý legislativní proces.“  

V současné době nelze předvídat, kdy se tak stane. Pokud návrh na zrušení sKarty schválí Senát a podepíše prezident, využije se při zrušení sKaret jeden ze tří následujících postupů:

  • Pokud lidé sKartu vlastní, dostanou od Úřadu práce ČR informativní dopis, kde se dozví, jak dál postupovat. Do té doby, než dojde ke změně systému, budou dávku dostávat i nadále prostřednictvím sKarty.
  • Pokud lidé sKartu nevlastní, dávky budou nadále pobírat stejným způsobem jako dosud.
  • Pokud lidé vlastní speciální sKartu pro zdravotně postižené, Úřad práce ČR je bude písemně informovat, kdy a jak dojde k výměně této sKarty za průkazku pro handicapované občany a navazující změně ve výplatě dávky.  

Řešení projektu sKarty je jedním z prioritních úkolů ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka. K finálním změnám dojde poté, co skončí celý legislativní proces. MPSV i ÚP budou o všem informovat také na svých webových stránkách – www.mpsv.cz a www.uradprace.cz.

Karta sociálních systémů byla zavedena od roku 2012 jako jeden ze způsobů výplaty dávek. Projekt sKarty v minulosti kritizoval mimo jiné Úřad pro ochranu osobních údajů, ombudsman či Národní rada osob se zdravotním postižením. Ke konci července ji mělo 277 222 lidí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.