CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

30. 06. 2021

0 komentářů

Situace v české ekonomice se i nadále zlepšuje

 

Podle nových zpřesněných údajů se český HDP v úvodu roku meziročně snížil více, než se původně předpokládalo. Změna je na první pohled sice jen malá, ale rovněž znamená, že celkový výsledek české ekonomiky byl v loňském roce horší. Zatímco podle původních čísel se hospodářství propadlo o 5,6 %, podle nejnovějších dat pak už o 5,8 % v důsledku o něco horšího vývoje ve druhém čtvrtletí. Dobrou zprávou je, že revize neovlivnily mezičtvrtletní výsledky HDP na začátku roku. Pokles jen o 0,3 %, který před časem příjemně překvapil trhy tak zůstává v platnosti. Kromě revidovaných dat však statistický úřad zveřejnil i podrobnosti o vývoji hospodaření nefinančních podniků a domácností a z těchto nových čísel vyplývá, že se například zvýšila míra ziskovosti tuzemských firem o více než dva procentní body, mj. díky dotacím, na 46,4 %. 

Dalším zajímavým momentem je pozitivní obrat u investic těchto podniků v prvním čtvrtletí nebo výrazné navýšení zásob, které si firmy tvořily v časech vysokých zakázek při stále ještě nedostatečně fungující dopravě. V případě domácností si nelze nevšimnout pozitivního vývoje jejich příjmů, respektive disponibilního důchodu (meziročně +3 %), za kterým ovšem musíme hledat především sociální dávky. Finanční situaci firem i domácností tak ve významnější míře, než obvykle ovlivňovaly peníze získané z veřejných rozpočtů, protože bez jejich dodatečného navýšení (byť na dluh) by byla finanční situace jak podniků, tak spotřebitelů viditelně horší. S nástupem ekonomického oživení by však tato role státu měla opět začít poměrně rychle – minimálně v případě firem – ustupovat.Ekonomika je opět na vzestupu, což potvrzují jak zpožděná tvrdá data, tak především rychle dostupné předstihové ukazatele. Když se podíváme na náladu v jednotlivých odvětvích nebo mezi spotřebiteli, je s výjimkou stavebnictví nejvyšší od konce recese. Velká očekávání navíc panují i u zakázek, respektive poptávky, což se odráží i v rekordní ochotě nabírat zaměstnance. Nezbývá než jen zvládnout logistiku, a především usměrnit delta variantu a česká ekonomika bude mít dveře k dalšímu růstu otevřené dokořán.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.