Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Situace na Ukrajině podporuje poptávku po švýcarském franku

InvesticeMakro 28.02.2014 | 01:57 0 Komentářů

Švýcarský frank včera dosáhl 10měsíčního maxima vůči euru kvůli přetrvávajícímu politickému napětí na Ukrajině. Měnový pár EUR/CHF se obchodoval na úrovni 1,216, přičemž maximální úroveň, na níž může euro vůči franku klesnout je 1,20, kde Švýcarská centrální banka (SNB) zafixovala měnový kurz EUR/CHF v září 2011. Aktuální situace na trhu odpovídá narůstající poptávce investorů po tzv. aktivech, jež mají charakter bezpečného přístavu (komentář Bossa).

Jde tak pravděpodobně o krátkodobý výkyv, jenž pomine se snížením rizika ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Poslanci v Kyjevě již schválili novou vládu, kterou až do květnových prezidentských voleb povede jeden z opozičních lídrů Jaceňuk. Finanční pomoc Ukrajině přislíbily USA a země také jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o nových podmínkách záchranného programu. Ten v minulosti zdůrazňoval potřebu volného pohybu měnového kurzu hřivny. Ukrajinská centrální banka kvůli klesajícím zahraničním rezervám a podmínkám MMF již několik dní nezasahuje do měnového kurzu USD/UAH. Hřivna tak klesla na historická minima 11 USD/UAH a za únor oslabila o 15 procent. 

Situaci zhoršuje Rusko, které na hranice s Ukrajinou přesunulo 150 000 vojáků. Investoři proto zvýšili svůj investorský apetit po japonském jenu, americkém dolaru, amerických státních dluhopisech, švýcarském franku, zlatě a stříbře. Naopak výprodeji podlehlo euro a evropské akciové tituly. Euro oslabuje nejen vůči franku, ale i vůči americkému dolaru, britské libře, jenu. V případě, že by na Ukrajině skutečně vypuknul závažnější konflikt, tak z ekonomického hlediska by pro eurozónu byla nejhorší odstávka dodávek ropy a zemního plynu, které plynou přes zemi z Ruska do Evropy.

Do kotle s ohněm a výprodeji na euru rovněž přidaly nižší hodnoty inflace v Německu, kde index spotřebitelských cen (CPI) dle prvních odhadů v únoru meziročně posílil jenom o 0,5 procenta. Pomalejší růst cenové hladiny ve společné měnové unii očekává podle nejnovější prognózy i Evropská komise. V pátek mají být zveřejněna únorová data inflace v eurozóně, od nichž se po čtvrtku čeká, že potvrdí zpomalování inflace, což zvyšuje šance, že Evropská centrální banka (ECB) na svém zasedání příští týden bude muset zasáhnout, v důsledku čeho euro ještě více oslabuje.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.