Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Silná inflace přibližuje Česko dalšímu zvyšování sazeb

InvesticeMakro 11.06.2018 | 10:12 1 Komentář

Květnová inflace zrychlila a vrátila se nad cíl centrální banky, když vykázala 2,2 %. Cenová hladina rostla kvůli zdražování potravin, jejichž cena se meziměsíčně zvedla skoro o celé procento. Slušnou dynamiku zaznamenaly také jádrové ceny, které přidaly čtvrt procenta. 

Výrazně se na cenovém růstu podílely také ceny pohonných hmot, které sledovaly růst ceny ropy na světovém trhu, a zvýšily se o 4 %. K inflačním tlakům se tentokrát přidala i koruna, která v květnu v důsledku výprodeje rizikových aktiv oslabila. Dnešní statistika tak přidává další střípek do mozaiky dřívějšího zvyšování sazeb.

Současná inflace o tři desetiny překonává květnovou prognózu ČNB. Nad inflačním cílem by se cenový růst měl udržet ještě přes prázdniny. Po nich očekáváme zvolňování inflace v důsledku efektu statistické základny. I přes mírné oslabení inflace očekáváme, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování sazeb. Jádrová inflace se totiž bude pohybovat velmi blízko dvou procent, což pro ČNB bude i nadále představovat jasný signál o stabilních inflačních tlacích.

K dalšímu zvýšení sazeb podle nás dojde v listopadu. Nicméně se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že k němu dojde už v srpnu. Hodně bude záležet na vývoji kurzu koruny. My očekáváme, že se do konce června vrátí na 25,50 CZK/EUR a bude dál pokračovat v posilování.

Koruna na dnešní statistiky reagovala posílením. Dostala se pod úroveň 25,70 CZK/EUR.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Jeden komentář: “Silná inflace přibližuje Česko dalšímu zvyšování sazeb”

  1. Assawra napsal:

    Thank you ever so for you post.Much thanks again.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.