CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Zámečník

12. 08. 2016

0 komentářů

Vyhněte se dlouhodobým vkladům. Inflace poroste

 


 

Česká národní banka (ČNB) v pátek zveřejnila Zprávu o inflaci III/2016. Ta přináší pro střadatele důležitý signál: Neinvestujte dlouhodobě na pevný úrok. ČNB očekává úspěch své měnové politiky vedoucí k růstu inflace k inflačnímu cíli – a s tím porostou i úrokové sazby. Kdo si dnes zaváže peníze na dlouhou dobu s fixním výnosem, dá své úspory všanc zubu inflace a bude jen zpovzdálí přihlížet rostoucím úrokovým sazbám.

Jedná se pochopitelně o prognózu, výhled. Nemusí vyjít. Nicméně Česká národní banka dělá vše pro to, aby svého cíle dosáhla. „Podle prognózy se celková i měnověpolitická inflace v nejbližším období začnou zvyšovat a na horizontu měnové politiky mírně přesáhnou 2% cíl. Během roku 2018 se pak inflace bude shora navracet k cíli,“ uvádí ČNB ve Zprávě o inflaci. Důvodem růstu inflace bude přitom zejména růst mezd a ceny kapitálu.

Graf 1: Prognóza celkové inflace
zprava-o-inflaci-iii-2016-01

Zdroj: ČNB, Zpráva o inflaci III/2016

Do cílového inflačního pásma by se inflace měla dostat a překročit 1 % již ve IV. čtvrtletí 2016, tedy za pár měsíců. Počátkem příštího roku by se dokonce měla přehoupnout přes inflační cíl 2 %. ČNB sice věří, že se pak bude navracet zpátky, ovšem nabídkový šok ze zahraničí by ji mohl utrhnout ze řetězu a vystřelit k výšinám. Vždyť i současná nízká inflace je důsledkem „dovozu“ nízkých cen ze zahraničí.

REKLAMA

„Příčinou takto nízké inflace jsou nadále pozitivní nabídkové šoky ze zahraničí. Ty se projevují obnoveným poklesem cen potravin a regulovaných cen i propadem cen pohonných hmot, který se však již začal zmírňovat,“ uvádí ČNB.

V okamžiku růstu inflace centrální banky zvyšují úrokové sazby, což se promítne i na finančních trzích. Do poloviny příštího roku by měl být ale klid. „Prognóza předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni do poloviny roku 2017. To odráží předpoklad ponechání 2T repo sazby na úrovni technické nuly a zachování aktuální výše úrokové prémie na peněžním trhu ve stejném období,“ potvrzuje ČNB.

Druhá polovina příštího roku už ale bude ve znamení růstu úrokových sazeb. „S prognózou je poté konzistentní nárůst tržních úrokových sazeb ve druhé polovině roku 2017 a jejich další mírné zvyšování v roce 2018,“ doplňuje ČNB. Úrokové sazby mezibankovního trhu 3M PRIBOR by se měly k začátku roku 2018 přiblížit 2 %. Aktuálně se přitom pohybují na úrovni 0,29 %. To dává poměrně zajímavý prostor k růstu (nominálních) výnosů.

Graf 2: Prognóza vývoje úrokových sazeb
zprava-o-inflaci-iii-2016-02

REKLAMA

Zdroj: ČNB, Zpráva o inflaci III/2016

Úrokové sazby pro drobné klienty pravděpodobně neporostou tak rychle, jak poroste cena peněz na mezibankovním trhu. Některé banky v současné době klienty přeplácí – dávají jim vyšší úrokové sazby, než za kolik by si mohly půjčit peníze u jiných finančních institucí. Pravděpodobným scénářem bude tedy spíše pozvolné navyšování úrokových sazeb (např. spořicích účtů), které bude za mezibankovními sazbami zaostávat. A banky se budou „léčit“ ze současných utrpěných ztrát, kdy pokles sazeb pro klienty významně zaostával za mezibankovním trhem.

Na druhou stranu nelze vyloučit i (dle mého názoru méně pravděpodobný scénář) tvrdého konkurenčního boje, kdy některé banky budou zvyšovat úrokové sazby rychleji s cílem získání nových klientů.

Kde se ale nárůst úrokových sazeb projeví téměř okamžitě, jsou hypotéky s variabilními sazbami. U nich se klienti při Českou národní bankou předpokládaném růstu úroků mohou těšit na poměrně rychlé zdražení přibližně o 1,5 procentního bodu – tedy přibližně na dvojnásobek současných variabilních sazeb.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *