Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Zvýšení sazeb může přijít dříve

Banky 05.06.2018 | 17:26 1 Komentář

Česká koruna dnes reagovala mírným posílením na výroky guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, který prohlásil, že by centrální banka mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve než na konci roku. Jiří Rusnok dodal, že prostor pro dřívější zvýšení úroků vytváří rychlejší růst mezd v kombinaci s nečekaně slabým kurzem koruny.

Náš hlavní scénář předpokládá, že v letošním roce centrální banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb jednou a to v listopadu. Rychlý růst mezd (v reálném vyjádření dosáhla jejich dynamika nejvyššího tempa za posledních patnáct let) v kombinaci s kurzem koruny pod prognózou centrální banky (v průměru 25,4 CZK/EUR v Q1 a 25,2 CZK/EUR v Q2) však zvyšuje riziko, že by k utažení měnových podmínek mohlo dojít již na srpnovém zasedání. Kurz koruny reagoval na vystoupení guvernéra posílením o zhruba deset haléřů pod úroveň 25,60 CZK/EUR. Později však mírně zkorigoval na 25,66 CZK/EUR.

Zítra bude zveřejněna česká průmyslová výroba, která v dubnu zřejmě zkorigovala svůj solidní březnový meziměsíční růst. Nasvědčuje tomu počet vyrobených aut, který se meziměsíčně po sezónním očištění snížil o 4,2 % i pokles indikátorů důvěry v oblasti průmyslu jak doma, tak v zahraničí. I přes meziměsíční pokles však průmyslová výroba podle našeho odhadu v dubnu vzrostla o 7 % y/y. Očištění o kalendářní efekty ale tento solidní dubnový růst pravděpodobně sníží na 1,3 % y/y.

Příznivé počasí a vysoká poptávka po stavebních pracích nahrávají českému stavebnictví. To by mělo v dubnu i díky kalendářním efektům přidat meziročně 10 %. I v následujících měsících bude stavební výrobu podporovat rozmach investiční aktivity jak v privátním tak veřejném sektoru. Za celý letošní rok by tedy dynamika stavebního sektoru měla dosáhnout v průměru 10 %.

Polská centrální banka zítra ponechá úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. Výraznějších úprav zřejmě nedozná ani rétorika centrální banky. Výbor pro měnové otázky pravděpodobně jen znovu zopakuje, že měnové podmínky v následujících měsících zpřísňovat není třeba. Podle naší prognózy přistoupí polská centrální banka k prvnímu zvýšení sazeb až ve třetím čtvrtletí příštího roku.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Jeden komentář: “Zvýšení sazeb může přijít dříve”

  1. Empetka napsal:

    Do konce roku jsme na 1.25%, tím by si centrální bankéři trochu napravili pošramocenou pověst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.