Středa 28. října. Je Státní Svátek

Růst výrobních cen v české ekonomice zpomalil

Vývoj ekonomiky 18.11.2019 | 13:06 0 Komentářů

Růst výrobních cen v české ekonomice dále zpomalil, což platí jak pro ceny v průmyslu, tak v zemědělství.
Zejména růst cen v průmyslu byl na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku slabší, než co ve své nedávno zveřejněné prognóze očekávala ČNB.

Růst výrobních cen by měl dále zpomalovat jak ve zbytku letošního roku, tak po většinu prvního pololetí roku 2020.
Ze strany výrobních cen se tak v rámci debaty o směřování měnové politiky oslabuje argument ve prospěch zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Růst cen průmyslových výrobců v říjnu zpomalil z 1,9 % na úroveň 0,9 % a byl tak pod očekáváním trhu, jenž čekal meziroční růst 1,3 %.
Zpomalení růstu výrobních cen je taženo především vývojem na cenách komodit, což platí o potravinách, základních kovech, a také o cenách ropy, v samotném říjnu také zaúřadovalo zpomalení růstu cen v odvětví těžby a dobývání.

K dalšímu zpomalení meziročního růstu došlo také u výrobních cen v zemědělství.
Ceny v zemědělství v říjnu meziročně vzrostly o pouhé 0,4 % a jejich vývoj naznačuje, že se bude dále snižovat tlak na růst cen potravin pro konečné spotřebitele.

Pro srovnání: ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze čekala pro letošní závěrečné čtvrtletí růst cen v průmyslu meziročně v průměru na úrovni 1,5 %, růst cen v zemědělství pak na úrovni 0,2 %.

Ze strany výrobních cen se tak v průběhu druhého pololetí snížil tlak na růst inflace v české ekonomice a zpomalení růstu výrobních cen či dokonce jejich meziroční pokles lze čekat i do dalších měsíců, zejména v důsledku vývoje cen potravin, ropy a dalších komodit.
V průběhu roku 2020 by k nižšímu růst výrobních cen měl přispět také pomalejší růst české ekonomiky a zmírnění tempa růstu mezd.
Ve druhém pololetí 2020 se ale tlak na růst cen průmyslových výrobců může postupně obnovit – podmínkou ale je, že se oživí hospodářský růst v eurozóně a s ním související cenové tlaky na straně tamního průmyslu a ostatních výrobců.

Lze konstatovat, že růst výrobních cen se v řadě sektorů ekonomiky zmírňuje, především v průmyslu a zemědělství.
V rámci debaty bankovní rady ČNB a nastavení měnové politiky vyznívá vývoj výrobních cen ve prospěch stability úrokový sazeb, respektive jde o argument proti jejich zvýšení.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.