Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Růst mezd stejně jako inflace ukazujne na blížící se konec intervencí

Makro 10.03.2017 | 09:38 0 Komentářů

Dalším dílem do skládačky “konec intervencí” je dnešní růst mezd za čtvrtý kvartál 2016. Dynamika průměrné mzdy oproti třetímu kvartálu sice lehce zvolnila (4,2 %), na plyn ale šlape mediánová mzda (+6 %). To ukazuje na rychlejší růst mezd u nižších příjmových skupin a střední třídy, tedy skupin obyvatelstva s vyšším sklonem ke spotřebě.

A to je ve finále dobrá zpráva pro ČNB. Již včerejší vyšší únorová inflace zvýšila pravděpodobnost rychlejšího ukončení intervencí – na začátku druhého kvartálu 2017. Důležitou zprávou je, že inflace výrazněji zrychlila také kvůli rychlejšímu růstu jádrové inflace – korigovaná inflace bez pohonných hmot rostla v únoru o 2,1 %, tedy nejrychleji od roku 2008. Právě tato inflace odráží nejlépe domácí inflační tlaky, o které centrální bance ve finále jde (i když v tuto chvíli jsou zkreslené zaváděním EET).

Díky tomu se dostala celková inflace opět výrazněji nad poslední prognózu ČNB – a to již v prvním měsíci po zveřejnění prognózy. Navíc ČNB v doprovodném komentáři včera otevřeně přiznala, že poslední inflační čísla představují nové  lehké “pro-inflační” riziko. Sečteno, podtrženo, zdá se, že konec intervencí se skutečně blíží.

Na globálních trzích dnes bude klíčové sledovat výsledky z amerického trhu práce, které by měly jenom potvrdit záměr Fedu zvýšit v březnu sazby. Dolar na to zatím nereagoval pozitivně, protože velká část pozornosti byla do včerejška věnována ECB. Mario Draghi včera představil vyšší inflační prognózu a celkově viděl svět v růžovějších barvách. To pomohlo euru k 1,06 EUR/USD. Draghi si dal ale záležet, aby trhy neinterpretovaly včerejší komentáře jako náznak dalšího osekání politiky QE.

S takovým krokem ECB pravděpodobně počká minimálně do podzimu – jádrová inflace bude tou dobou pravděpodobně výše a budeme mít za sebou francouzské volby. I proto si na výraznější pozitivní obrat eura na frontě s dolarem budeme muset počkat alespoň do letních měsíců.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.