CZK/€ 24.530 -0,08%

CZK/$ 25.120 -0,24%

CZK/£ 28.179 +1,29%

CZK/CHF 25.393 -1,11%

16. 08. 2022

0 komentářů

Růst cen výrobců konečně alespoň zpomaluje

 

I v červenci se ceny průmyslových výrobců dále zvýšily, avšak díky zlevňování ropy a jejích derivátů se tempo zdražování v tuzemském průmyslu zpomalilo. Viditelný je nicméně i efekt zlevnění kovů, které následuje po zklidnění situace na komoditních trzích. 

Při meziročním srovnání začíná konečně fungovat i efekt vysoké srovnávací základny, a tak jsou nyní ceny průmyslových výrobců vyšší už „jen“ o 26,8 %, zatímco před měsícem rostly ještě o 28,5 %. 

Zatímco ceny komodit klesají a logicky by s nimi zlevňovat i průmyslové výrobky, v protisměru stále více působí drahé energie. Ať už jde o elektřinu nebo o plyn, důsledků drahých energií se tuzemský průmysl jen stěží vyhne. Proto to zatím nebude nejspíš nijak žhavé ani se korekcí cen ani v dalších měsících.

Stavebníky může potěšit zlevnění výrobků ze železa, nicméně další materiály využívané ve stavebnictví stále zdražují. Ať už jde o cement, beton nebo cihly. V každém případě i zde je v meziročním srovnání vidět alespoň určitý náznak zklidnění situace, protože stavební materiály jsou v průměru dražší už „jen“ o necelých 22 %. Do normálu mají ovšem ještě stále hodně daleko.

Zatímco situace na surovinových trzích se zklidňuje, náklady na energie ve firmách dál prudce narůstají. To není vývoj, který už by indikoval konec současné inflační epizody. Zvlášť, když aktuální zmírnění výrobní inflace jde vlastně na vrub jen pozitivnějšímu vývoji v rafinérském průmyslu.

Inflační napětí proto zůstane vysoké i v dalších měsících a návrat k jednociferné inflaci může nastat nejdříve až v roce 2023.

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Nevídaný strach obchází americké akciové trhy

Wall Street je v panice. Oficiálně. V minulém týdnu se takzvaný „index strachu“, ukazatel VIX, dostával opakovaně do reverzního módu. Jeden obchodní den za druhým tedy burziány děsilo více to, co přijde záhy než to, co nastane za tři měsíce. Přitom běžně je tomu spíše naopak. Investoři jsou totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.