Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Ruský rubl nabídne v ročním horizontu výnos nad hranicí deseti procent

Investice 14.03.2014 | 12:18 0 Komentářů

Stažení ruských vojsk a příchod mezinárodních pozorovatelů na Krym? Nepravděpodobné. Eskalace krize a válečný konflikt? Nepravděpodobné. Nikomu včetně Ruska se ve skutečnosti nechce situaci řešit vojensky, zároveň se to nikomu ekonomicky nevyplatí. Fakticky lze tedy čekat částečné prohloubení sporů mezi Západem a Ruskem, omezení vojenské spolupráce, částečné omezení diplomatických vztahů, v nejhorším případě dílčí obchodní restrikce, proti nimž se však staví obchodníci na obou stranách (komentář Swiss Life Select).

Z pohledu byznysu tedy bude největším problémem dočasná nejistota, ještě řadu měsíců se bude krize kolísavě zhoršovat a zlepšovat, dokud se situace znovu nestabilizuje. Nadále klesat bude hodnota ruského rublu, který za poslední tři měsíce ztratil 12,9 % své hodnoty. Klesat bude rovněž hodnota ruských akcií.

Samotná ruská ekonomika se však investorům dlouhodobě jeví jako slibná, až do aktuální krize jí byl predikován zajímavý růst. Také poslední indicie ze strany evropských bank, včetně těch českých, vyznívají pro Rusko vlastně dobře. Exportní podporu, která dosud směřovala na Ukrajinu, bankéři nejčastěji “odklánějí” právě do Ruska, ze situace mohou profitovat draví exportéři, kteří tak získají přísun levných peněz.

Z pohledu dlouhodobého investora je tato krize jen dočasným poklesem na cestě slibně se rozvíjejícího trhu, na kterou by zatím neměl nijak přehnaně reagovat. Spekulanti se pravděpodobně pokusí tento pokles využít k výhodnému nákupu ať už ruských akcií nebo ruské měny, seriozní investor by se však měl zejména obrnit trpělivostí a krizi přečkat.

Jan Macek, analytik Swiss Life Select

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.