CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

11. 06. 2019

0 komentářů

Rozpočtová rada upozorňuje, že veřejné finance jsou v aktuálním stavu dlouhodobě neudržitelné

 

Pokud nastavení daňové politiky a výdajů zůstane tak jak je, jsou veřejné finance dlouhodobě neudržitelné. Kvůli stárnutí populace by dluh veřejných financí při zachování současné situace dosáhl v roce 2069 až 222 procent hrubého domácího produktu (HDP), což je více, než momentálně vykazuje jakákoli země Evropské unie. Uvedla to Národní rozpočtová rada ve své druhé Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Loading 

Rada však upozornila, že zpráva není odhadem faktického vývoje, ale jen simulací. „Jde o simulaci vývoje, který by nastal bez změn daňových a výdajových politik…Hlavní příčinou dlouhodobé neudržitelnosti českých veřejných financí je nesoulad mezi současným nastavením legislativy na jedné straně a očekávaným demografickým vývojem na straně druhé,“ uvádí zpráva.

S tím, jak populace postupně stárne, totiž nebude spojen pouze rostoucí objem výdajů na důchody, ale také zvýšené nároky na zdravotní a dlouhodobou péči.

Podle zprávy by zadlužení veřejného sektoru při současném stavu zůstalo přibližně do poloviny 30. let stabilizované. Zákonem stanovená tzv. dluhová brzda 55 procent HDP by byla překonána zhruba až v roce 2047. Pokud dojde k překonání dluhové brzdy, musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů.

Počet starobních důchodců bude nejvyšší kolem roku 2059, kdy jich bude 3,2 milionu, což je o třetinu více než dnes. Na druhou stranu počet lidí v produktivním věku bude klesat. Rada upozornila, že samotný posun důchodového věku nemůže nárůst výdajů spojených se stárnutím obyvatelstva plně vyřešit. Výdaje na důchodový systém by to snížilo až o 1,3 procenta HDP od roku 2059.

REKLAMA

Simulace tak mimo jiné ukazuje, že aktuální nastavení příjmových a výdajových politik je takové, že realistická změna pouze jednoho (byť význačného) parametru, jakým je důchodový věk, nemůže sama o sobě české veřejné finance přenést na udržitelnou dráhu,“ uvádí zpráva.
Zdroj : ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *