Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Rozpočtová rada upozorňuje, že veřejné finance jsou v aktuálním stavu dlouhodobě neudržitelné

InvesticePenze 11.06.2019 | 15:18 0 Komentářů

Pokud nastavení daňové politiky a výdajů zůstane tak jak je, jsou veřejné finance dlouhodobě neudržitelné. Kvůli stárnutí populace by dluh veřejných financí při zachování současné situace dosáhl v roce 2069 až 222 procent hrubého domácího produktu (HDP), což je více, než momentálně vykazuje jakákoli země Evropské unie. Uvedla to Národní rozpočtová rada ve své druhé Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Rada však upozornila, že zpráva není odhadem faktického vývoje, ale jen simulací. „Jde o simulaci vývoje, který by nastal bez změn daňových a výdajových politik…Hlavní příčinou dlouhodobé neudržitelnosti českých veřejných financí je nesoulad mezi současným nastavením legislativy na jedné straně a očekávaným demografickým vývojem na straně druhé,“ uvádí zpráva.

S tím, jak populace postupně stárne, totiž nebude spojen pouze rostoucí objem výdajů na důchody, ale také zvýšené nároky na zdravotní a dlouhodobou péči.

Podle zprávy by zadlužení veřejného sektoru při současném stavu zůstalo přibližně do poloviny 30. let stabilizované. Zákonem stanovená tzv. dluhová brzda 55 procent HDP by byla překonána zhruba až v roce 2047. Pokud dojde k překonání dluhové brzdy, musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů.

Počet starobních důchodců bude nejvyšší kolem roku 2059, kdy jich bude 3,2 milionu, což je o třetinu více než dnes. Na druhou stranu počet lidí v produktivním věku bude klesat. Rada upozornila, že samotný posun důchodového věku nemůže nárůst výdajů spojených se stárnutím obyvatelstva plně vyřešit. Výdaje na důchodový systém by to snížilo až o 1,3 procenta HDP od roku 2059.

Simulace tak mimo jiné ukazuje, že aktuální nastavení příjmových a výdajových politik je takové, že realistická změna pouze jednoho (byť význačného) parametru, jakým je důchodový věk, nemůže sama o sobě české veřejné finance přenést na udržitelnou dráhu,“ uvádí zpráva.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.