Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Ropa: Větší poptávka, větší nabídka, větší klid

Investice 21.01.2013 | 11:17 0 Komentářů

V uplynulém týdnu zveřejnily své měsíční zprávy jak organizace OPEC, tak Mezinárodní energetická agentura (IEA). IEA varovala před ztenčováním ropných zásob kvůli zvýšené poptávce Číny a nižším dodávkám ze Saudské Arábie (komentář Saxo Bank).

Podle západních kontrolních orgánů se očekává, že v roce 2013 poroste poptávka po ropě denně až o 930 000 barelů. Přičemž předchozí odhad byl 865 000 barelů za den. OPEC ale upozorňuje na vyšší konkurenci ze strany producentů mimo OPEC a to díky novým technologiím produkce ropy. To by mohlo znamenat nižší poptávku po ropě členských zemí kartelu. A zdá se, že tento předpoklad už vzala v potaz firma BP. Podle jejího posledního dlouhodobého výhledu pro energetický sektor by totiž volná kapacita OPEC mohla do roku 2015 dosáhnout šesti milionů barelů ropy za den, což je nejvyšší číslo od konce 80. let minulého století. A co se týče cenové stability, je právě zvyšující se volná kapacita jedním z nejdůležitějších faktorů. Poté, co Saudská Arábie v prosinci omezila výrobu, její volná kapacita vzrostla na nejvyšší hodnoty od ledna 2011.

Očekáváme, že cena ropy Brent bude během roku 2013 a 2014 stabilizovaná a její cena se bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 dolary za barel.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.