Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Rok 2018 s korunou

Investice 31.12.2018 | 17:00 0 Komentářů

Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.

Koruna tak mezi dubnem a červencem ztratila 3,4 %, když se dostala 13 haléřů nad 26 CZK/EUR. Nepomohly jí ani nejistoty v eurozóně, v čele té okolo italského rozpočtu a brexitu, které vyústily ve výprodej rizikovějších – tedy i regionálních – měn.

Česká měna se za tu dobu téměř oprostila od domácích fundamentů a překvapivě jí nepodpořilo ani postupné zvyšování sazeb Českou národní bankou, které mělo spíše krátkodobý dopad. V druhé polovině roku jsme tak sledovali oscilování české měny okolo 25,70 CZK/EUR.  Kromě zahraničního dění přispěl ke slabší koruně i efekt konce roku v důsledku plateb bank do Rezolučního fondu, kdy se investoři a finanční instituce snažili převést českou měnu do eur a vyhnout se tak nákladnému držení korunových depozit přes konec roku.

Tento efekt byl letos v porovnání s loňským rokem slabší, začal však již dříve, a tak než v samotném závěru roku kurz koruny ovlivnil v průběhu celého posledního čtvrtletí. Nakonec nejslabší hodnoty během čtvrtého kvartálu dosáhla koruna v polovině listopadu, kdy se opět přehoupla přes magických 26 CZK/EUR. Od té doby posilovala, a to i přes slabou listopadovou inflaci, kterou prognóza ČNB nadhodnotila o půl procentního bodu. Poslední vlna efektu konce roku tak přišla ještě kolem vánoc, koruně ale už k hodnotě 26 CZK/EUR nepomohla.  Jelikož k vypořádání transakcí dochází s dvoudenním zpožděním, koruna v závěru roku posílila a poslední den zakončuje na 25,72 CZK/EUR, nejsilnější od září.

Zatímco v roce 2017 patřila česká měna k nejúspěšnějším i v celosvětové perspektivě, rok 2018 už pro ni tak přínosný nebyl. I přes počáteční odhady zakončuje letošní rok o 20 haléřů, resp. 0,7 % slabší, než kde ho začala. K největším propadlíkům má však daleko. Téměř polovinu své hodnoty vůči euru ztratilo argentinské peso, ostře sledovaná turecká lira pak oslabila během roku téměř o čtvrtinu. Hůře než koruna dopadly také její regionální protějšky. Zlotý ztratil 2,5 %, forint přes 3 %.

V novém roce opět očekáváme, že koruna bude posilovat. Nebude to ale tak intenzivní cesta směrem na jih, jak předpokládá ČNB. K hodnotě 25 CZK/EUR se přiblíží až ke konci roku 2019. Korunu nadále podpoří ekonomické fundamenty, kladná bilance běžného účtu i solidní výnosy vládních dluhopisů. Navíc ČNB bude pokračovat ve zvyšování sazeb, ke kterému dojde hned v únoru a následně ještě dvakrát. Posilování však bude brzdit nejistota s blížícím se zpomalením globálního hospodářského cyklu.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.