CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

31. 12. 2018

0 komentářů

Rok 2018 s korunou

 

Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.

Loading



 

Koruna tak mezi dubnem a červencem ztratila 3,4 %, když se dostala 13 haléřů nad 26 CZK/EUR. Nepomohly jí ani nejistoty v eurozóně, v čele té okolo italského rozpočtu a brexitu, které vyústily ve výprodej rizikovějších – tedy i regionálních – měn.

Česká měna se za tu dobu téměř oprostila od domácích fundamentů a překvapivě jí nepodpořilo ani postupné zvyšování sazeb Českou národní bankou, které mělo spíše krátkodobý dopad. V druhé polovině roku jsme tak sledovali oscilování české měny okolo 25,70 CZK/EUR.  Kromě zahraničního dění přispěl ke slabší koruně i efekt konce roku v důsledku plateb bank do Rezolučního fondu, kdy se investoři a finanční instituce snažili převést českou měnu do eur a vyhnout se tak nákladnému držení korunových depozit přes konec roku.

Tento efekt byl letos v porovnání s loňským rokem slabší, začal však již dříve, a tak než v samotném závěru roku kurz koruny ovlivnil v průběhu celého posledního čtvrtletí. Nakonec nejslabší hodnoty během čtvrtého kvartálu dosáhla koruna v polovině listopadu, kdy se opět přehoupla přes magických 26 CZK/EUR. Od té doby posilovala, a to i přes slabou listopadovou inflaci, kterou prognóza ČNB nadhodnotila o půl procentního bodu. Poslední vlna efektu konce roku tak přišla ještě kolem vánoc, koruně ale už k hodnotě 26 CZK/EUR nepomohla.  Jelikož k vypořádání transakcí dochází s dvoudenním zpožděním, koruna v závěru roku posílila a poslední den zakončuje na 25,72 CZK/EUR, nejsilnější od září.

Zatímco v roce 2017 patřila česká měna k nejúspěšnějším i v celosvětové perspektivě, rok 2018 už pro ni tak přínosný nebyl. I přes počáteční odhady zakončuje letošní rok o 20 haléřů, resp. 0,7 % slabší, než kde ho začala. K největším propadlíkům má však daleko. Téměř polovinu své hodnoty vůči euru ztratilo argentinské peso, ostře sledovaná turecká lira pak oslabila během roku téměř o čtvrtinu. Hůře než koruna dopadly také její regionální protějšky. Zlotý ztratil 2,5 %, forint přes 3 %.

REKLAMA

V novém roce opět očekáváme, že koruna bude posilovat. Nebude to ale tak intenzivní cesta směrem na jih, jak předpokládá ČNB. K hodnotě 25 CZK/EUR se přiblíží až ke konci roku 2019. Korunu nadále podpoří ekonomické fundamenty, kladná bilance běžného účtu i solidní výnosy vládních dluhopisů. Navíc ČNB bude pokračovat ve zvyšování sazeb, ke kterému dojde hned v únoru a následně ještě dvakrát. Posilování však bude brzdit nejistota s blížícím se zpomalením globálního hospodářského cyklu.

Monika Junicke
Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *