Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Koruna opět prolomila hranici 25,90 CZK/EUR

Banky 08.11.2018 | 17:05 0 Komentářů

Koruna se dnes pohybovala kolem 25,88 CZK/EUR, krátce po poledni však překročila magickou hranici 25,90 CZK/EUR. Koruna spíše než na domácí statistiky reagovala na vývoj eura proti dolaru. Společná evropská měna totiž mírně oslabila poté, co Evropské komise představila svůj ekonomický výhled. Všechny oči byly upřeny především na prognózu Itálie. Podle Evropské komise bude italský ekonomický růst slabší, než tamější vláda očekávala a tudíž povede k hlubšímu deficitu.

Spolu s korunou měly nejdříve tendenci oslabit i ostatní regionální měny, zlotý stejně jako forint však nakonec otočily a skončily silnější. Především maďarské měně pomohla statistika spotřebitelské inflace, která zrychlila výrazně nad cíl tamější centrální banky.

Naproti tomu koruně dnes domácí data moc nepomohla. Statistika MPSV potvrdila, že trh práce je i přes zpomalování ekonomiky utažený k prasknutí. Podíl nezaměstnaných v říjnu o dvě desetiny klesl na své historické minimum 2,8 % a pod 3 % podle nás zůstane až do konce roku. Rovněž převis počtu volných pracovních míst nad množstvím uchazečů je rekordní. Více se o dnešních číslech z trhu práce dočtete zde http://bit.ly/2OysJJw.

Nedostatek volné pracovní síly se bude i nadále odrážet v růstu mezd a následně tvořit další inflační tlaky v ekonomice. To se ukáže i v zítra zveřejněné statistice spotřebitelských cen, které podle našeho očekávání přidaly v říjnu 0,5 % m/m. Důvodem je kromě vyšších cen potravin a pohonných hmot také růst jádrové inflace. Říjnová spotřebitelská inflace tak zachová své zářijové tempo 2,3 % y/y.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.