CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

01. 11. 2018

0 komentářů

Koruna může zejména v prvním čtvrtletí roku 2019 zaostat za očekáváním ČNB, což povede k volání po rychlejším růstu úroků

 

Bankovní rada ČNB na své tiskové konferenci naznačila, že úroky ještě dále porostou, ovšem růst by neměl být výrazný a příští zvýšení sazeb možná přijde až v prvním čtvrtletí roku 2019.
Fakticky se ve výhledu na rok 2019 dá hovořit o víceméně stabilních úrokových sazbách, důležitou součástí tohoto předpokladu je ale obnovení posilování kurzu koruny. ČNB zároveň drží optimistický názor na růst české ekonomiky: výhled HDP pro letošní i příští rok byl snížen pouze nepatrně a v obou letech by se dle centrální banky měl růst udržet nad 3 %, přičemž v roce 2019 by měl dokonce mírně zrychlit.

Loading



 


Z prohlášení ČNB je patrné, že v bankovní radě byly tentokrát hned tři názory, jak naložit s úrokovými sazbami, zvýšení o čtvrt procentního bodu ale mělo podporu jasné většiny. Vedle volání i po prudším zvýšení sazeb, tedy o půl procentního bodu v jednom kroku, jsou zde ale patrné i obavy ze všech nejistot, jež se v posledních týdnech objevují jak na globálních finančních trzích, tak v ekonomice – a proto byl v bankovní radě i hlas volající po stabilitě úrokových sazeb.

Nově zveřejněná prognóza vidí v dohledné době jedno další zvýšení úroků: opět o čtvrt procentního bodu, nejspíše na zasedání v únoru roku 2019, vyloučit ale nelze takový krok ani na prosincovém zasedání bankovní rady. Alfou a omegou pro kroky centrální banky bude vývoj kurzu koruny.

Nová prognóza vidí korunu v letošním závěrečném čtvrtletí v průměru na úrovni 25,70 za euro, což je dosažitelné, ale zdaleka ne jisté. Optimisticky ale vyznívá prognóza posilování koruny v roce 2019, a to již v prvním pololetí roku.
Koruna by dle prognózy ČNB měla posílit pod úroveň 25,00 za euro fakticky již během prvního čtvrtletí roku 2019 a dále by měla posilovat i v jarních měsících.

Za zmínku ale stojí i to, že prognóza ČNB ukazuje, že úrokové sazby by po předpokládaném nárůstu na počátku nového roku měly v následujících čtvrtletích roku 2019 nepatrně klesnout. Jde o modelovou prognózu a rozhodně nejde o nějaký přesný návod pro bankovní radu, každopádně je ale zřejmé, že ani nová prognóza s žádným výrazným růstem úroků nepočítá: vše je ale podmíněno posílením kurzu koruny vůči euru.

Domnívám se, že koruna může zejména v prvním čtvrtletí roku 2019 zaostat za očekáváním ČNB, což povede k volání po rychlejším růstu úroků. Zároveň se ale domnívám, že ČNB bude muset výhledově přepsat svou prognózu růstu HDP pro rok 2019 (nově 3,3 %) dále dolů a otázka vývoje úroků bude záviset na komplexnější sadě faktoru, než jen na vývoji kurzu koruny.

REKLAMA

To zda, ČNB zvýší sazby ještě letos v prosinci anebo až v prvních měsících roku 2019, je otevřená otázka, obě varianty jsou možné. Osobně bych i nadále viděl jako mírně pravděpodobnější variantu stability úroků na posledním zasedání v letošním roce, jež se bude konat několik dní před vánočními svátky. Pro závěr roku 2019 očekávám repo sazbu ČNB na úrovni 2,00 % anebo 2,25 %, z tohoto pohledu tedy sdílím názor, že růst sazeb v roce 2019 nebude zdaleka tak prudký, jak tomu bylo v celkovém souhrnu v letošním roce. Nicméně, opakuji: jak vývoj kurzu koruny, tak celkový výkon globální i české ekonomiky může v roce 2019 vést k přepisování očekávaných scénářů pro úrokové sazby jak ze strany finančních trhů, tak ze strany ČNB.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *