CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

03. 02. 2015

0 komentářů

Řekové se vytasili s kreativním návrhem splácení dluhu

 


 

Po setkání s Varoufakisem si investoři v londýnské City museli evidentně oddychnout, neboť Marxem inspirovaný ministr financí představil plán, který se jich jednak netýká a jednak jeho základem je vcelku kreativní řešení založené na tom, že splácení dluhu bude navázáno na hospodářský růst Řecka. Jinak řečeno hlavní část dluhu, kterou Řecko dluží oficiální věřitelům – tedy členským zemím EU – by se převedla na nové dluhopisy navázané na tempo hospodářského růstu. Zároveň pak Řecko přislíbilo, že bude stále vytvářet tzv. primární rozpočtový přebytek (saldo mezi příjmy a výdaji bez úrokových plateb) a to ve výši 1–1,5 % HDP namísto současných likvidačních 4,5 %.

Nyní je tedy na oficiálních věřitelích v čele s Němci, aby zvedli hozenou rukavici. Ta přitom nevypadá tak politicky neatraktivně, neboť Řekové evidentně netlačí na seškrtání dluhu, což je v Berlíně zakázaná fráze.Je tedy vůbec něco, co by Němcům a spol. na Varoufakisově návrhu, který sám nazývá “chytré dluhové inženýrství”, mohlo vadit? Pomineme-li eventuálně obavy z toho, že řecké statistiky a to třeba i ty o HDP se jim nemusí jevit jako nejpřesnější, tak hlavní principiální námitka může být ta, že oficiální věřitelé půjčují Řecku za mimotržních podmínek a tak mají mít právo alespoň trochu řecké vládě mluvit do toho, jak koncipovat hospodářskou politiku. Neboli řeč je o tzv. strukturálních reformách, z nichž některé dávají perfektně smysl a byly již částečně uskutečněny. Jde např. o již dosaženou racionalizaci přebujelé státní správy, kterou chce Syriza negovat tím, že hodlá nabrat tisíce pracovníků do veřejného sektoru zpět.

Vše je pochopitelně otázkou kompromisu, přičemž obě strany budou muset nějak ustoupit. V tomto ohledu řecký návrh není špatným výkopem k jednání s oficiálními věřiteli. Ti by měli přijmout především fakt, že Řecko neutáhne generovat tak vysoké (primární) rozpočtové přebytky. Na druhou stranu marxisté v řecké vládě musí brát v potaz, že suverenita země, která je efektivně v bankrotu, musí být v jistém ohledu omezena.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *