CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

29. 07. 2022

0 komentářů

Ranní glosa: Co čekat od srpnového zasedání ČNB…

 


 

Česká ekonomika ve druhém kvartále dál rostla.

Česká ekonomika si ve druhém kvartále připsala 0,2 % mezikvartálně a překvapila tak pozitivně nejen nás (odhad -0,2 %), ale zejména trh (-0,4 %) a ČNB – poslední zimní prognóza předpokládala pokles o 1,2 %. I když není k dispozici detailní struktura HDP, komentář Českého statistického úřadu potvrzuje to, co naznačovala měsíční čísla.

Z pohledu nabídky se dařilo zejména sektoru služeb, který těžil z dalšího nárůstu poptávky, reagující na rozvolněná proti-pandemická opatření. Průmysl ve druhém kvartále stagnoval na relativně nízkých úrovních, ale situace se dál nezhoršovala. Z pohledu poptávky byla nehledě na poslední slabší výsledek maloobchodu hlavním tahounem domácí poptávka, která kompenzovala slabé výsledky zahraničního obchodu.

Ve druhé polovině roku 2022 a v prvním kvartále 2023 nadále vzhledem k výraznému růstu cen a propadu spotřebitelské poptávky očekáváme technickou recesi české ekonomiky. Její hloubka bude kriticky záviset na tom, jak výrazná bude plynová krize v zimě 2022/23 a zda povede k nucenému vypnutí plynu pro některá česká odvětví.

Pokud se předběžný odhad HDP potvrdí (revize mohou být ještě výrazné), povede nás pravděpodobně k nutnosti posunout odhad HDP pro rok 2022 směrem vzhůru (z 2 % k 2,5 %) a pro rok 2023 naopak směrem dolů (z 1,9 % do blízkosti 1 %).

REKLAMA

Dnešní čísla jsou pro ČNB dalším lehce pro-inflačním faktorem. Někteří členové bankovní rady dokonce hovořili o tom, že by pro ně růst domácí poptávky mohl být argumentem pro úvahy nad zvyšováním úrokových sazeb (Eva Zamrazilová). V našem hlavním scénáři však v tuto chvíli počítáme v srpnu spíše se stabilitou sazeb s tím, že trhy(slabá koruna) a nové pro-inflační faktory“ nakonec dotlačí” ČNB k dalšímu růstu sazeb na zářijovém zasedání (+50 bps na konečných 7,5 %).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Dobré zprávy z ekonomiky… prozatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika i ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla. Nenaplnila se chmurná očekávání finančních trhů ani centrální banky, která už počítala s recesí. Růst HDP dosáhl oproti prvnímu čtvrtletí 0,2 %, což je sice 4x pomalejší tempo než na začátku roku, třetinové ve […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.