CZK/€ 24.350 -0,10%

CZK/$ 22.998 -0,61%

CZK/£ 28.284 -0,36%

CZK/CHF 24.612 -0,68%

08. 06. 2017

0 komentářů

Řady nezaměstnaných se dále ztenčují

 

Podle očekávání i v květnu pokračoval trend poklesu nezaměstnanosti v ČR. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na 4,1 % a současně dále velmi rychle vzrostla nabídka volných pracovních míst.  

Ekonomický růst se nejen podílí na zlepšování finanční situace domácností prostřednictvím rychlejšího – leč nijak závratného – růstu mezd, ale především ve snižování počtu lidí bez práce. Ukazuje se, že firmám se nedostává stále více zaměstnanců, a tak na konci května dosáhla nabídka volných míst 170 tisíc. Je to mimochodem o 15 tisíc více než před měsícem, respektive o cca 40 více než loni. Hlavní zásluhu na tomto trendu má ekonomický růst, který tentokrát podporuje ještě i vznik sezónních prací ve službách, zemědělství a stavebnictví.

Firmy mají v hledáčku především kvalifikované a nekvalifikované dělníky, dále pak řidiče, řemeslníky a dokonce i kuchaře. Nedostatek zaměstnanců se již stal překážkou pro rychlejší růst průmyslu a je velmi pravděpodobné, že zatím se na tomto faktu nic nezmění. Za celou ČR nepřipadají na jedno volné místo ani dva nezaměstnaní a totéž platí i pro více 40 okresů. Situaci se stále vymyká pouze sever Čech a Moravy, kde jsou tyto poměry výrazně vyšší. Byť tisíce neobsazených volných pracovních míst existují i tam.

Následující měsíce přinesou ještě další mírný pokles nezaměstnanosti a teprve až v závěru roku se dá očekávat, že s koncem sezónních prací, respektive úvazků na dobu určitou, nezaměstnanost opět mírně vzroste. Tlak ze strany nedostatku zaměstnanců by se měl časem promítnout do rychlejšího růstu mezd. Prozatím se ovšem dynamika mezd okolo pěti procent příliš měnit nebude.

Petr Dufek, ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *