CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

08. 06. 2017

0 komentářů

Řady nezaměstnaných se dále ztenčují

 

Podle očekávání i v květnu pokračoval trend poklesu nezaměstnanosti v ČR. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na 4,1 % a současně dále velmi rychle vzrostla nabídka volných pracovních míst. 

Loading 

Ekonomický růst se nejen podílí na zlepšování finanční situace domácností prostřednictvím rychlejšího – leč nijak závratného – růstu mezd, ale především ve snižování počtu lidí bez práce. Ukazuje se, že firmám se nedostává stále více zaměstnanců, a tak na konci května dosáhla nabídka volných míst 170 tisíc. Je to mimochodem o 15 tisíc více než před měsícem, respektive o cca 40 více než loni. Hlavní zásluhu na tomto trendu má ekonomický růst, který tentokrát podporuje ještě i vznik sezónních prací ve službách, zemědělství a stavebnictví.

Firmy mají v hledáčku především kvalifikované a nekvalifikované dělníky, dále pak řidiče, řemeslníky a dokonce i kuchaře. Nedostatek zaměstnanců se již stal překážkou pro rychlejší růst průmyslu a je velmi pravděpodobné, že zatím se na tomto faktu nic nezmění. Za celou ČR nepřipadají na jedno volné místo ani dva nezaměstnaní a totéž platí i pro více 40 okresů. Situaci se stále vymyká pouze sever Čech a Moravy, kde jsou tyto poměry výrazně vyšší. Byť tisíce neobsazených volných pracovních míst existují i tam.

Následující měsíce přinesou ještě další mírný pokles nezaměstnanosti a teprve až v závěru roku se dá očekávat, že s koncem sezónních prací, respektive úvazků na dobu určitou, nezaměstnanost opět mírně vzroste. Tlak ze strany nedostatku zaměstnanců by se měl časem promítnout do rychlejšího růstu mezd. Prozatím se ovšem dynamika mezd okolo pěti procent příliš měnit nebude.

Petr Dufek, ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *