Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Řady nezaměstnaných řídnou

Makro 08.11.2016 | 10:45 0 Komentářů

I v říjnu pokračoval příznivý trend na českém trhu práce a nezaměstnanost opět poklesla, tentokrát na 5 %. Byla tedy o devět desetin procentního bodu nižší než ve stejném měsíci loňského roku, což fakticky znamenalo snížení počtu nezaměstnaných o více než 64 tisíc. 

Psát, co je za tímto pozitivním trendem, znamená každý měsíc opakovat ty stejné argumenty. V první řadě je to solidní ekonomický růst, s nímž je spojena rostoucí poptávka po zaměstnancích především v největším tuzemském odvětví – v průmyslu, pro nějž je nedostatek zaměstnanců už faktickou brzdou dalšího rozvoje. Druhým faktorem, který stojí za poklesem nezaměstnanosti (zejména s ohledem na předchozí měsíce) je sezónnost. Začínají například nabíhat krátkodobé úvazky ve službách, které sice na přelomu roku povětšinou končí, nicméně v mezičase mírně nezaměstnanost sníží. 

Příznivý vývoj na trhu práce jde ruku v ruce s rostoucí nabídkou volných pracovních míst, kterých je aktuálně zhruba 140 tisíc. Oproti předchozímu měsíci se toto číslo sice mírně snížilo, ale stále jde o maximální říjnovou hodnotu za posledních devět let. Stále ovšem platí, že nemalá část z této nabídky jsou v podstatě „ležáky“, které nenalákají nezaměstnané ani v problémových regionech. Mzda zde totiž není dostatečně atraktivní na to, aby kompenzovala „ztrátu“ z dávek sociální sítě – a zvláště pak příspěvku na bydlení. 

O nabízených místech lze uvést to stejné jako v předchozích měsících. Zatímco v době náběhu současné konjunktury firmy sháněly především kvalifikované zaměstnance, nyní se jejich zájem soustředí především na zaměstnance nekvalifikované – tzv. pomocné dělnické profese do výroby. Následují pak řidiči všeho druhu, svářeči a další kvalifikovaní dělníci, kuchaři, prodavači atp. 

A co čekat dál? Nezaměstnanost na konci a především na začátku příštího roku nejspíše opět mírně vzroste s koncem sezónních prací, respektive úvazků na dobu určitou, avšak půjde o krátkodobý sezónní pohyb, který nic nezmění na dosavadním příznivém trendu. Následně se počty nezaměstnaných začnou znovu snižovat, i když mnohem pomalejším tempem než v roce letošním. Situace na trhu práce se nejspíše stabilizuje těsně pod hranicí pěti procent. I to bude stačit na další růst mzdových tlaků, které by měly přinést růst nominálních mezd v podnikatelském sektoru až okolo pěti procent.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.