CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

08. 11. 2016

0 komentářů

Řady nezaměstnaných řídnou

 


 

Psát, co je za tímto pozitivním trendem, znamená každý měsíc opakovat ty stejné argumenty. V první řadě je to solidní ekonomický růst, s nímž je spojena rostoucí poptávka po zaměstnancích především v největším tuzemském odvětví – v průmyslu, pro nějž je nedostatek zaměstnanců už faktickou brzdou dalšího rozvoje. Druhým faktorem, který stojí za poklesem nezaměstnanosti (zejména s ohledem na předchozí měsíce) je sezónnost. Začínají například nabíhat krátkodobé úvazky ve službách, které sice na přelomu roku povětšinou končí, nicméně v mezičase mírně nezaměstnanost sníží. 

Příznivý vývoj na trhu práce jde ruku v ruce s rostoucí nabídkou volných pracovních míst, kterých je aktuálně zhruba 140 tisíc. Oproti předchozímu měsíci se toto číslo sice mírně snížilo, ale stále jde o maximální říjnovou hodnotu za posledních devět let. Stále ovšem platí, že nemalá část z této nabídky jsou v podstatě „ležáky“, které nenalákají nezaměstnané ani v problémových regionech. Mzda zde totiž není dostatečně atraktivní na to, aby kompenzovala „ztrátu“ z dávek sociální sítě – a zvláště pak příspěvku na bydlení. 

O nabízených místech lze uvést to stejné jako v předchozích měsících. Zatímco v době náběhu současné konjunktury firmy sháněly především kvalifikované zaměstnance, nyní se jejich zájem soustředí především na zaměstnance nekvalifikované – tzv. pomocné dělnické profese do výroby. Následují pak řidiči všeho druhu, svářeči a další kvalifikovaní dělníci, kuchaři, prodavači atp. 

A co čekat dál? Nezaměstnanost na konci a především na začátku příštího roku nejspíše opět mírně vzroste s koncem sezónních prací, respektive úvazků na dobu určitou, avšak půjde o krátkodobý sezónní pohyb, který nic nezmění na dosavadním příznivém trendu. Následně se počty nezaměstnaných začnou znovu snižovat, i když mnohem pomalejším tempem než v roce letošním. Situace na trhu práce se nejspíše stabilizuje těsně pod hranicí pěti procent. I to bude stačit na další růst mzdových tlaků, které by měly přinést růst nominálních mezd v podnikatelském sektoru až okolo pěti procent.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *