CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

31. 05. 2021

0 komentářů

První zvýšení sazeb podle viceguvernéra ČNB Mory nebude vyšší než 25 bb

 

Viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že se již blíží okamžik, kdy centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. 

To, zda k tomu dojde v červnu nebo až v srpnu, je podle něj nyní těžké říct. Mora by přitom se zpřísňováním měnové politiky začal ve chvíli, kdy bude proočkována podstatná část obyvatelstva. Dostatečná by podle něj mohla být už první dávka vakcíny. Tu má nyní přitom zhruba 35 % české populace. Zmínil také, že první zvýšení sazeb nebude zřejmě vyšší než 25 bb. Ačkoliv by se současné otevírání ekonomik mohlo odrazit ve vyšším růstu spotřebitelských cen, ten bude podle Marka Mory pouze dočasný a s návratem ekonomik k normálu opět odezní. My očekáváme v letošním roce dvojí zvýšení sazeb v souhrnu o 50 bb, přičemž k prvnímu z nich by mělo dojít v srpnu a k druhému v listopadu.

Inflace v Německu podle předběžného odhadu za květen zrychlila v harmonizovaném vyjádření z 2,1 % na 2,4 %, zatímco tržní odhad byl o desetinu nižší. V souladu s očekáváními se vyvíjela inflace ve Španělsku, kde meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil z 2,0 % na 2,4 %. Za očekáváními o desetinu naopak zaostala inflace v Itálii, když se zvýšila z 1,0 % na 1,3 %.

Finanční trhy dnes zely prázdnotou, ve Velké Británii a Spojených státech totiž na letošní poslední květnový den připadá státní svátek. Kurz eura k dolaru tak zůstal přilepený poblíž hodnoty 1,219. Koruna vůči euru v dopoledních hodinách oslabila k 25,52, odpoledne však posílila zpět k 25,46 CZK/EUR. Spíše než fundamentální příčiny za těmito výkyvy tuzemské měny stála výše zmíněná nižší tržní likvidita a vliv mohl mít i efekt konce měsíce. Maďarský forint a polský zlotý se dnes obchodovaly s jen minimálními pohyby kurzu.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking

REKLAMA

Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.