CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

20. 05. 2024

0 komentářů

Průzkum: Polovině investorů do kryptoměn přálo štěstí a jsou v zisku

 

Výzkumná agentura STEM/MARK opět mapuje vývoj znalosti a vnímání kryptoměn. Považují je Češi za výhodnou investici? Vzrostl zájem Čechů o jejich nákup? Podle výsledků výzkumu si kryptoměnu již pořídila necelá desetina populace, přičemž obvyklá investice nepřesáhla 50 tis. Kč. Většina populace nemá o investici do kryptoměn zájem a pokud ano, častou brzdou je pro ně riziko této investice, nedostatek informací i volných financí.

Loading 

Necelá desetina Čechů už do kryptoměn investovala

S pojmem kryptoměna se dnes setkal již téměř každý. Většina populace má přibližnou představu o kryptoměnách, ale neplánuje do nich investovat.

Muži mají častěji o kryptoměnách hlubší znalosti a častěji do nich také investují než ženy. Zájem souvisí také se vzděláním a věkem – vzdělanější lidé se o ně častěji zajímají, lidé do 44 let do nich častěji investují nebo o tom do budoucna uvažují.

Podíl osob, které do kryptoměn investovaly, se poslední tři roky v podstatě nemění a představuje necelou desetinu Čechů (8-9 % mezi lety 2021 až 2024).

Bitcoin stále nejznámější kryptoměnou

Bitcoin zná u nás téměř každý. Pro dvě pětiny lidí je Bitcoin jedinou známou kryptoměnou. Polovina lidí zná i další kryptoměnové hráče. Každý třetí člověk zná Ethereum, každý čtvrtý zná Bitcoin cash a každý šestý zná Dogecoin nebo Litecoin.

REKLAMA

Potenciální investoři se bojí o peníze

Čtvrtina lidí investici do kryptoměn zavrhla nebo zatím odložila. Nejčastěji uváděnými důvody jsou obava ze ztráty peněz (43 % lidí, kteří o investici uvažovali nebo ještě uvažují), nedostatek volných prostředků a informací (uvádí shodně 29 % těchto lidí) a nedůvěra vůči kryptoměnám (28 % těchto lidí).

„Potenciálním investorům by pomohly instrukce, jak vstoupit na trh kryptoměn a návody podle čeho se při nákupu a prodeji řídit“, říká Zuzana Švalbová, analytička agentury STEM/MARK.

Důvěra v kryptoměny a jejich budoucnost opět poklesla

Lidé vnímají kryptoměny jako velmi rizikové. Mezi lidmi převládá nedůvěra a názor, že se nejedná o výhodnou investici ani ochranu před inflací. Do budoucna sice převažuje očekávání, že kryptoměny tu s námi budou i v budoucnu a stanou se běžnějším nástrojem, než je tomu dnes, ale i tato důvěra mírně klesá (za poslední 2 roky o 4 procentní body).

„Mladí do 29 let jsou výrazně optimističtější, více kryptoměnám věří a vidí v nich perspektivní budoucnost častěji než starší lidé“, doplňuje Zuzana Švalbová z agentury STEM/MARK.

Kryptoměny Češi nakoupili typicky na kryptoměnové burze nebo směnárně

V současnosti mají lidé na výběr několik možností, kde si mohou kryptoměny koupit. Stále se nabízí možnost je těžit na počítači, tuto možnost využívá ale jen 5 % z těch, kteří již někdy kryptoměnu získali. Naopak rozšířeným místem nákupu pro Čechy jsou zejména kryptoměnové burzy či směnárny (55 %), dále kryptoměnové peněženky (21 %) a klasické burzy či směnárny (7 %).

REKLAMA

Češi převážně investují peníze, které mají navíc a mohou je tedy snadno oželet (93 %). Jen malá část investorů (7 %) do kryptoměn vložila prostředky, bez kterých se v případě ztráty těžko obejde.

Výše investice u většiny investorů (74 %) nepřekračuje 50 tisíc korun. U poloviny investorů se jedná o částku do 10 tisíc korun.

Možnost platit kryptoměnou v e-shopech skoro nikdo nepoužívá (zkušenost má jen desetina vlastníků kryptoměn).

Polovině investorů jejich strategie vychází a jsou v zisku, další pětina nerealizovala ani zisk ale ani ztrátu. Zhruba čtvrtina investorů je v červených číslech.

Z hlediska investiční strategie lehce převažují krátkodobé obchody a sázky na mnohonásobné zhodnocení menších měn (54 % investorů) nad dlouhodobým držením kryptoměn (46 %).

„Nedá se říct, že by některá ze strategií byla z hlediska finanční bilance výhodnější. Úspěch v podobě zisku realizoval podobný podíl osob u všech uvedených investičních strategií. Lze předpokládat, že roli hraje načasování, dostupné informace ale i štěstí“, doplňuje Zuzana Švalbová z agentury STEM/MARK.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *