Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Průmyslu se v září jednoznačně dařilo

Vývoj ekonomiky 06.11.2020 | 13:41 0 Komentářů

Výroba v našem největším odvětví se jen v září zvýšila oproti srpnu o 4,1 % a průmyslu se tak dařilo umazávat ztráty produkce navršené v době první vlny pandemie. Dařilo se především automobilovému průmyslu, který si připsal lepší výsledky nejenom ve srovnání s dovolenkovými měsíci, ale i s loňským zářím.
Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku byla výroba už jen o 1,5 % níže, pokud se díváme na data očištěná o vliv počtu pracovních dnů. Průmysl tak byl ve třetím čtvrtletím jedním z hlavních motorů české ekonomiky, a jak naznačují i nové zakázky, dařilo se mu i na počátku druhé vlny pandemie. Z nových objednávek se přitom mohou těšit především výrobci automobilů a kovových výrobků. Menší poptávku naproti tomu zaznamenávají ve strojírenství, chemickém průmyslu a výrobci elektrických zařízení.

Při pohledu na vývoj především v automobilovém průmyslu stále nelze zcela odhlížet od pokračujícího poklesu prodeje automobilů v Evropě, kam míří naprostá většina v tuzemsku vyrobených aut. Zlepšení, ke kterému došlo na trhu v září, vypadá zatím spíše symbolicky, a navíc jeho opakování v dalších měsících ohrožuje nástup druhé vlny pandemie.

Přesto alespoň z pohledu zakázek, a dokonce i měkkých dat z průzkumů má průmysl tentokrát velkou šanci současnou vlnu nákazy v Evropě ustát s lepšími výsledky, než tomu bylo na jaře. I to je důvodem, proč by pokles celé ekonomiky v závěru letošního roku nemusel být tak výrazný (navzdory všem omezením) jako na jaře.Pandemie však stále představuje velmi vysoké riziko, zvlášť když se situace začíná zhoršovat i v dalších evropských zemích.

Firmy se této nové realitě již přizpůsobují a dál snižují počty svých zaměstnanců. Poslední čísla tak ukazují, že jen v tomto odvětví se zaměstnanost v září meziročně snížila o více než 4 %.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.