Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Proti přijetí eura mluví rozdíl ekonomické úrovně ČR a eurozóny

Nedokončený proces sbližování se ekonomické úrovně ČR a eurozóny i nesladěnost finančních cyklů může být překážkou pro blízké přijetí eura. Problematická je také otázka udržitelnosti veřejných financí z důvodu stárnutí populace a růstu mandatorních výdajů. Uvádí to analýza České národní banky.

Přínosem by přijetí eura mohlo být  s ohledem na obchodní provázanost se zeměmi eurozóny. „Odstranění kurzového rizika a úspora transakčních nákladů při zavedení eura by znamenaly velký přínos pro český vývoz i dovoz,“ stojí v analýze. V naší zemi se na tvorbě HDP stále podílí především průmysl, a to nadprůměrně.

ČNB upozorňuje, že je nutné nadále vyhodnocovat fungování nových pravidel vytvořených pro boj s předchozí ekonomickou krizí, neboť značně změnily podobu eurozóny a tím závazky pro přijetí eura. „Reforma eurozóny navíc představuje stále neukončený proces,“ píše se v dokumentu.

Analýza stupně ekonomické sladěnosti s eurozónou hodností připravenost naší ekonomiky pro vstup do eurozóny, nikoliv ale celkovou vhodnost přijetí eura, a tak ani neformuluje související doporučení. Loni v prosinci vláda souhlasila s doporučením ČNB a ministerstva financí zatím nestanovovat cílové datum přijetí eura.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.