Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Přijetí eura bude politickým rozhodnutím. Vláda nechce stanovit datum

eurozona 11.12.2019 | 10:03 0 Komentářů

Svaz průmyslu a dopravy projevil na úterním setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě podporu přijetí eura. Podle viceprezidenta svazu Radka Špicara budou o budoucnosti EU rozhodovat především země v eurozóně. Ministryně Schillerová však uvedla, že vláda datum přijetí eura nebude stanovovat.

„Kromě ekonomických ukazatelů také sledujeme, co se děje v Evropské unii na politické úrovni. Máme strach, že bychom se jednoho dne mohli dočkat situace, kdy země mimo eurozónu nebudou schopny ovlivňovat to, jak Evropská unie funguje, a hlavně jak bude vypadat její budoucí podoba. Proto budeme tlačit na přijetí eura více než kdy v minulosti,“ řekl Radek Špicar ze SP ČR. Příkladem je podle něj Slovensko, kde se eurem platí již více než deset let.

Maastrichská kritéria pro přijetí do eurozóny naše republika naplňuje a i v dalších letech by je naplňovat podle odborníků měla. „Jsem ale přesvědčena o tom, že stanovení data v tomto kabinetu nepadne. Nemáme dořešený problém dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí,“ uvedla ministryně Alena Schillerová. Před neudržitelností veřejných financí varovala Národní rozpočtová rada.

Zdroj: InvestičníWeb.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.