Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Propad Turecka do recese ztížil Erdoganovi pozici před volbami

12.03.2019 | 14:39 0 Komentářů

Turecká ekonomika se na konci loňského roku propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl již druhé čtvrtletí v řadě. První turecká recese za posledních 10 let ztěžuje pozici úřadujícímu prezidentovi Recepovi Erdoganovi před blížícími se volbami.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku poklesl HDP o 2,4 procenta, o čtvrtletí dříve se podle tureckého statistického úřadu propadl o 1,6 procenta. Ve srovnání s předchozím rokem kleslo HDP o tři procenta.

„Turecká ekonomika se poprvé za dekádu propadla do recese. Přestože k vyrovnávání původních makro nerovnováh dochází relativně rychle, březnové regionální volby budou pro Erdogana těžkým oříškem,“ uvedl Dominik Rusinko z ČSOB.

Turecko čelilo v loňském roce měnové krizi a vysoké inflaci. Oslabení turecké liry vůči dolaru o 30 procent vedlo ke zdražení dovozů. Turecká banka zvyšovala úrokové sazby, což zdražilo úvěry a podepsalo se na prodejích aut i nemovitostí. Turecko se navíc potýká s rostoucí nezaměstnaností, která překročila 12 procent.

„Na rozdíl od posledních tureckých zotavení, která měla tvar V, je tu značné riziko, že tentokrát bude zotavení mnohem pomalejší,“ řekl Inan Demit, ekonom u Nomura International v Londýně. „Celá turecká ekonomika může čelit devastujícím tlakům,“ dodal

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.