Pátek 14. srpna. Svátek má Alan.

Přinese dnešek konec intervencí?

Banky 06.04.2017 | 10:14 0 Komentářů

Přinese dnešek konec intervencí? Dnes se bankovní rada ČNB uvidí poprvé od uplynutí tvrdého závazku (pokračovat v intervencích). Nejedná se sice o klasické měnově-politické zasedání, guvernér Rusnok ale jasně řekl, že se z běžného jednání může stát mimořádné měnově-politické zasedání velice jednoduše.

Nikde není psáno, kdy přesně (v jakou hodinu) by takové rozhodnutí bylo oznámeno. Jisté pouze je, že oznámeno bude – ČNB mnohokrát zopakovala, že se nehodlá z trhu “vypařit jako pára nad hrncem”. Za pravděpodobnější nicméně považujeme dopolední hodiny, kdy je český trh nejlikvidnější. Není ovšem také vyloučené, že konec intervencí vstoupí v platnost až s určitým zpožděním po rozhodnutí a oznámení ČNB (například následující ráno). Klíčovou otázkou ale nakonec je, zda čekat rozhodnutí ČNB již dnes?

My na konkrétní načasování konce intervencí v tuto chvíli nemáme silný názor. Věříme, že poslední čísla a aktuální prognóza centrální banky již konec intervencí ospravedlňují a ten tak může přijít teoreticky kdykoliv v průběhu druhého kvartálu. Konkrétní načasování zůstane ale trochu taktickou hrou, ve které si centrální banka možná bude chtít počkat ještě na některá další čísla. Konkrétně na březnovou inflaci (příští týden), která by podle našeho odhadu měla zaznamenat další nárůst. Ve světle překvapivého poklesu březnové inflace v eurozóně, kde spadla jádrová inflace zpátky do blízkosti historických minim, ale mohou chtít centrální bankéři větší jistotu a přece jen ještě chvíli vyčkávat a pozorovat nově příchozí čísla…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.