Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

ČNB dnes kurzový závazek neopustila

Investice 03.04.2017 | 19:11 0 Komentářů
Dnešek byl prvním pracovním dnem, kdy již neplatí slib ČNB neopustit režim kurzového závazku. Teoreticky jsme se tak již dnes mohli dočkat rozhodnutí o opuštění tohoto režimu na případném mimořádném jednání ČNB. Nestalo se tak. A nutno podotknout, že na devizovém trhu dnes sázky na posílení koruny vidět nebyly. Naopak ČNB v průběhu dnešního dne byla bez práce. Kurz CZK/EUR se dnes nacházel bezpečně nad úrovní kurzového závazku, když atakoval hladinu 27,05 CZK/EUR.

Obecně lze charakterizovat dnešní vývoj na středoevropských devizových trzích jako klidný. Ani polský zlotý, ani maďarský forint dnes žádné významnější pohyby nezaznamenaly. Publikované březnové PMI ze zpracovatelského průmyslu ukázaly na silnou aktivitu v celém regionu, číslo za Českou republiku bylo ovšem nejvyšší. Pozitivní je, že se na vysokém čísle podepsaly všechny složky – roste výroba, nové zakázky, zaměstnanost, nákupní aktivita i rozpracovanost výroby. Detaily k březnovým PMI v regionu naleznete na http://bit.ly/PMI0317.
Již delší dobu rostoucí česká ekonomika se podepisuje na trhu práce. Dnes publikovaná únorová data z Eurostatu tuto skutečnost jenom potvrdila. Míra nezaměstnanosti je nejnižší v Evropě, zaměstnanost naopak patří mezi nejvyšší. Více informací lze nalézt na http://bit.ly/2n3noRE.
Vysoká dynamika ekonomiky, a zejména spotřeba domácností, se pak podepisuje i na růstu příjmů státního rozpočtu. Po očištění o evropské peníze (na příjmové i výdajové straně) je dosavadní letošní hospodaření se státními prostředky lepší než za stejné období loňského roku. Více k březnovému hospodaření státního rozpočtu naleznete na http://bit.ly/2n3XrBt. Dnešní data zároveň odhalila, že loňský rok byl pro české veřejné finance rokem úspěšným. Hospodaření vládního sektoru, tedy centrální vlády, krajů a obcí, fondů sociálního zabezpečení, skončilo vloni podle údajů ČSÚ schválených Eurostatem v přebytku ve výši 0,6 % HDP. Jedná se o první přebytek vládního sektoru v historii. Hospodaření centrální vlády ovšem vykázalo na akruální bázi schodek 0,4 %. Podrobnější komentář k loňskému vývoji veřejných financí najdete na http://bit.ly/notifikace2016.
Korunový trh čeká na ČNB
Tématem číslo jedna je pro domácí devizový trh to, kdy ČNB rozhodne ukončit režim kurzového závazku. Nyní se tak může stát kdykoliv. Vyšší pravděpodobnost dáváme tomuto kroku pro nejbližší dny nadcházejícímu čtvrtku. Bankovní rady ČNB se schází každý čtvrtek; pouze jednou za šest týdnů je ovšem na programu měnová politika. Nicméně hlasováním se každé zasedání může změnit na měnově politické. Podrobněji jsme politiku ČNB naposledy komentovali po zasedání v minulém týdnu v reportu http://bit.ly/CNB0417CZ.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.