Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Euro bylo strategická chyba, říká guvernér maďarské centrální banky

eurozona 04.11.2019 | 15:11 0 Komentářů

Guvernér maďarské centrální banky György Matolsy považuje zavedení společné evropské měny za strategickou chybu. Vyzval též k reformě Maastrichské smlouvy, která stanovila podmínky pro přijetí eura. Maďarsko, obdobně jako Česká republika, si datum přijetí eura nestanovilo.

„Existuje škodlivé dogma, že euro bylo normálním krokem směřujícím ke sjednocení západní Evropy. Společná evropská měna však vůbec nebyla normální, protože nesplňovala téměř žádný základní předpoklad,“ říká Matolcsy. Chybí podle něj základní prvky charakterizující globální měnu, jimiž jsou společný rozpočet představující alespoň 15 až 20 procent HDP eurozóny a ministerstvo financí eurozóny.  Podle šéfa maďarské centrální banky by mělo být členům eurozóny umožněno ji opustit. Ti, kdo v ní zůstanou, se pak mají pokusit udržitelnou globální měnu vytvořit.

V souvislosti s eurozónou Matolzcsy hovoří o eurové pasti, z níž by Evropa měla hledat cesty. Nesplněný sen o mocnosti, která by konkurovala USA a dolaru, vedl k obchodní válce s USA. Ani oslabit Německo se přijetím eura nepodařilo, naopak Berlín získal lepší příležitosti k exportu a zanedbal nezbytné investice do infrastruktury, digitalizace a podcenil nástup čínské konkurence.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.