Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Přepíše Ifo historická maxima?

Investice 19.12.2017 | 13:14 0 Komentářů

Německé ekonomice se v letošním roce daří nad očekávání dobře a nejspíše to dnes potvrdí i jedno z posledních letošních velkých čísel, a sice Ifo. Minule, když Ifo přepsalo historické rekordy, se firmy vyjadřovaly ještě před krachem jednání o jamajské koalici, nyní zase fakticky před startem jednání o staronové vládní koalici. Přesto by politika s výsledky příliš zamíchat nemusela a Ifo by opět mělo potvrdit výbornou kondici německého hospodářství.

Už listopadové výsledky vedly k přehodnocení odhadů německé ekonomiky za čtvrtý kvartál směrem nahoru, podle Ifa na 0,7 q/q. A optimisticky vyznívá i prognóza Ifo institutu na příští rok, podle něhož by německý HDP měl díky evropskému oživení dále zrychlit až na 2,6 %. Německé firmy, jak se zdá, netrpí ani silným eurem, takže jejich vývozní expanze nerušeně pokračuje. Nicméně stále větší roli by měla v příštím roce sehrávat domácí poptávka podporovaná růstem mezd. Podobně jako ČR se však tamní ekonomika přibližuje stavu plné zaměstnanosti a vysokého využití kapacit, takže s dalším růstem by se měly projevit i vyšší inflační tlaky. Nakonec však už prosincový index nákupních manažerů (PMI) potvrdil další nárůst inflačních tlaků v průmyslu.

Pokud si vezmeme už zmíněný PMI jako „předstihový“ indikátor pro dnešní Ifo, tak by výsledek měl být opět velmi příznivý, ne-li znovu rekordní. Ostatně PMI v průmyslu rovněž v prosinci vytvořil nový rekord, takže představa není až tak nereálná. Možná ještě důležitější než samotné maximum je fakt, že firmy hlásí velmi vysoký růst nových zakázek z Evropy, Asie a USA, silnému euru navzdory. A to je nepochybně dobrá zpráva i pro českou ekonomiku. Nakonec do Německa směřuje téměř třetina českého exportu, stejně jako třetina produkce tuzemského automobilového průmyslu. Takže s růstem tamní domácí poptávky by očekávané zpomalení české ekonomiky nemuselo být až tak „dramatické“ jak se nyní může zdát. Růst českého HDP by tak mohl po letošních 4,4 % zůstat nad třemi procenty.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.