CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

4 komentáře

A zpátky do zajištěných bačkor

 


 

Jakoby se jarní míza zase vytratila, opět jsme zpátky u hledání našeho tradičního kulatého čtverce: tedy výnosu s jistotou. Kromě zajištěného mnohahlasého chorálu 700 milionů jsme sice ještě mohli zaslechnout ozvěnu záblesku akciové odvahy ve výši 100 milionů korun, ale jinak nic. A protože pokračoval odliv z fondů s pevným výnosem, nakonec v bilanci zbylo jen 650 milionů korun.

Fondy peněžního trhu opustilo skoro 100 milionů korun, ale zavinil to hlavně další 120milionový exodus z IKS Peněžního trhu PLUS, shodou okolností nyní nejvýkonnějšího peněžáku u nás. Proč právě z něj, když do "bratrského" KB Peněžní trh naopak 26 milionů přišlo? Asi značná část zamířila do Maxe 9, ale kdo ví…

Dluhopisové fondy nepřerušily tradici a oželely dalších 80 milionů korun. Většina jich opět za týden na výnosu tratila další desetiny procenta, ale přece jen se mohou trochu potěšit alespoň podílníci těch konvergenčních, které jsou na ročním výkonu nad 4 %. Jak dlouho se budou moci radovat, ukáže měnová houpačka, která občas ovšem připomíná spíš horskou dráhu.

Zajištěné lámou kosti
Po čtyřech týdnech určitého oddechu, kdy zajištěné fondy inkasovaly jen nejvýš půlmiliardu, tento týden opět prolétla kometa. Jak jinak, z dílny KBC-ČSOB pro svou elitní klientelu vyrazil speciál ČSOB Private Banking Asian Click 1 (Horizon) závratnou rychlostí víc než 200 milionů. Vítězství tak zvládl stylem start-cíl a hluboko za sebou nechal retailový peloton. V něm rychlost obliby přes 110 milionů viditelně zvyšuje ČSOB Spektrum 1 (SEE měny + komodity + akcie BRIC), když stále víc investorů oceňuje, jak fikaně jsou namíchaná podkladová aktiva.

Nu a pokračuje klasická trojice: ČSOB Reverzní click 7, Max 9 a ČSOB Středoevropský region 1 s časem kolem 90 milionů. Dohromady tak, jak již v úvodu zmíněno, do zajištěných přišlo přes 700 milionů, tedy víc než na celý trh fondů.

REKLAMA

A jednu kontrolní otázku: víte, kolik zajištěných fondů má už "v běhu" ČSOB? Kdo řekl 90, téměř se nespletl. A kolik milionů se z nich v týdnu odkoupilo? Za 50 milionů korun – to je ta aktivní práce s portfoliem zajištěných fondů, k níž ČSOB své klienty vede.

Standardní jen drobty
Smíšené fondy zachránily před pádem jejich realitní verze a nezmar IKS Fénix smíšený, když daly dohromady padesátku milionů. Zajímavější pohled je do akciového revíru, kde se kupředu dere ČS-Reico nemovitostní, ač zatím pouhými 30 miliony. Přestupní stanici jsme viděli u další dvojice: ISČS Sporotrend totiž 25 milionů korun opustilo, aby do ISČS Top Stock o deset víc zamířilo. Že by jen dočasná výměna stráží? To by ovšem přeběhlíci místo zisku 1,6 % naopak procento prodělali. Takže to spíš někteří sporotrenďáci jen inkasují pěkný 8% měsíční zisk.

Nu a další stabilní podpora přišla od ČSOB Realitního mixu, i když na medaili stačilo tentokrát pouhých 21 milionů. Mezioborový pohled na fondy s realitním zaměřením tak ukazuje 80 milionů. Bez zajišťáků a nemovitostních by tedy byl náš fondbyznys prakticky mrtev.

Trhy v očekávání
Týden byl značně rozháraný jak se sluší spíš na apríl. Už pondělí předvedlo strašidelný looping, takže se ani není co divit, že mnozí investoři lovili srdce z kalhot.

REKLAMA

Americké trhy předchozí pátek završily nejlepší týden od roku 2003 a umazaly 80 % ztrát z kritického týdne (od 27. února do 5. března, kdy z trhu zmizel skoro bilion dolarů). Pondělí tedy začalo zvesela…

Už jen ta Praha – nejdřív si PX přes den lebedil nad 1720 body, tedy u historických maxim (v únoru si sáhl na 1726,3 bodu, závěr byl ovšem nejvyšší den před tím 1718,4). Zejména ČEZ zvýšil napětí v síti, pak ale na Wall Street semafor přeblikl na červenou: prodeje nových domů za únor dosáhly 848 tisíc, čekalo se 993 tis. To stáhlo o procento dolů západ Evropy, jen její východ udržel kladný výsledek – my už 8. v řadě!

Amerika nakonec původní pokles vyrovnala, ale zase zazlobil ten šikmooký neposeda. Úterý tedy smutek a konec rekordní růstové šňůry. Odpoledne uhasil i poslední naděje americký index spotřebitelské důvěry za březen (jen 107,2 bodu, čekalo se 109 bodů). Ani Asie nepomohla. Nu a čekalo se s napětím na mimořádné vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho před americkými kongresmany: oznámil, že oslabením v realitním a výrobním sektoru se zatím nerozšířilo na další sektory ekonomiky. Budoucí politika FEDu bude prý záležet na vývoji výhledu inflace i růstu. Překvapivé, že?

Americké trhy to nijak nepotěšilo a zamířily silně dolů. Tentokrát se tomu však nepoddala Asie a Evropa si to dokonce vyhodnotila naopak docela optimisticky a evropské akcie tak poprvé po čtyřech dnech zamířily vzhůru. V půl třetí navíc vylétla světlice: růst amerického HDP za 4Q dosáhl 2,5 % (revidováno z 2,2 %) a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 308 tisíc, když se čekalo 320 tisíc.

Praha zajásala, ještě víc si polepšila Varšava, když polský WIG20 přidává 2 % poté, co S&P zvýšil rating Polska. V pátek se Evropa zazelenala; na nás sice moc nezbylo, ale když americký index osobní spotřeby za únor vzrostl o 0,4 %, nakonec se půl procentíčka našlo. Týden tedy u nás tedy přece jen o dvě desetinky v plusu.

Amerika sice začala v plusu, ale pak otočila a s ní odpoledne zkrotla i Evropa… Kdo by vsadil, že se v pondělí Praha pokusí o nové historické maximum?

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

Nový konsolidační balíček očima daňového experta

Vláda představila svůj konsolidační balíček. Dojde ke zrušení 22 daňových výjimek, DPH bude mít dvě sazby, dojde k vyššímu zdanění alkoholu a tabáku a zdvojnásobí se daň z nemovitosti. Na druhou stranu zlevní důležité položky, jako jsou potraviny, bydlení, léky. Dopad daňových změn by měl být podle […]

Text: Redakce

Foto: V4 Group

12. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  4 dubna, 2007

  Opět přikládám odkaz na aktuální statistiku OPF (k 30.3.2007). Odkaz občas vyhodí chybu, je nutné to zkusit 2 x. Kdo má ode mě přístup na edisk, soubor bude i tam

  http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/Data_OPF_300307.xls

  Odpovědět

 • Radim Stříteský

  6 dubna, 2007

  Dost mne naštvala tato zpráva.

  http://www.mesec.cz/aktuality/zdaneni-prodeje-cennych-papiru-chysta-v-ramci-reformy-ministerstvo-financi/

  Vážně nechápu proč chtějí rušit něco co bezproblému funguje a co nám v zahraničí závidí.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  6 dubna, 2007

  Protože potřebují vybrat víc na daních. Ovšem zde je dost spekulativní, zda by konečný dopad nebyl kontraproduktivní s plánovanou penzijní reformou. Naopak by z celkového pohledu dle mého názoru bylo pro všechny strany výhodnější, kdyby se investování ještě více daňově zvýhodňovalo, například odpočty podobně jako je tomu u životního pojištění a penzijního připojištění. Mohl by se například zavést odpočet max 36 000 za rok celkově a bylo by na poplatníkovi, na kterých produktech (se splatností v 60) by toho využíval.
  Také si myslím, že je zbytečné mít šestiměsíční test. Osvobodil bych výnosy z CP obecně bez této podmínky. Kolik FO dnes platí daň z výnosů z CP (při nedodržení 6 měsíců) a kolik se vybere? Přijde mi to jako zbytečná administrativa, ze které stát stejně žádné větší peníze nevybere.

  Odpovědět

 • Mario

  6 dubna, 2007

  Prakticky neexistuje způsob jak reálně dohledat pohyby na zahraničních účtech FO. Pokud obchoduju např. v Německu, bylo by naprosto zvláštní pokud by na mě přišel finančák, že nedaním výnosy. Broker má sice informační povinnost, ale pokud nebudu v trestním řízení, je prakticky vyloučeno aby na mě přišli.

  Odpovědět