Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Regionální PMI potvrdí dobrou náladu v průmyslu

Makro 28.02.2017 | 17:45 0 Komentářů

Únorové PMI by měly potvrdit dobrou kondici v oblasti průmyslu jak v České republice, tak Polsku i Maďarsku. Index nasadil vysokou laťku již v lednu, kdy si ve všech zemích výrazně polepšil. V České republice stoupl dokonce o necelé dva body. Úspěch tedy bude, pokud si PMI dokáží alespoň udržet své lednové hodnoty. Celkově PMI ukazují, že start regionu do letošního roku byl úspěšný. To by se mělo odrazit i na vyšším růstu HDP, než tomu bylo v loňském roce. 

Ceny průmyslových výrobců dosáhly po třech letech meziročního zvýšení

České ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,7 % m/m a po třech letech dosáhly růstu i v meziročním srovnání (+2,1 % y/y). Zvyšovaly se zejména ceny ropných produktů a chemických látek. Stejně jako v loňském roce poklesly ceny plynu (-1 % m/m) a elektřiny (-1,9 %). Pro spotřebitele však jejich ceny paradoxně stouply. Ceny se zvyšovaly i v potravinářském průmyslu a to v důsledku rostoucích cen zemědělských výrobců.

Kurz koruny zůstal stejně jako v minulých dnech beze změny na úrovni 27,02 CZK/EUR. Necelé 0,1 % ztratil polský zlotý, když oslabil na 4,32 PLN/EUR. Maďarský forint spadl o 0,3 % na 308,4 HUF/EUR.

JANA STECKEROVÁ
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.