CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

20. 02. 2024

0 komentářů

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

 

Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle HDP na obyvatele v rámci řebříčku regionů EU.

Loading 

Se svým posledním výsledkem překonává i centrální Brusel a Hamburg. Na druhou stranu se i výrazně vymyká zbytku ČR. Je totiž na více než dvojnásobku celostátního HDP na obyvatele nebo třeba téměř na 3,5násobku regionu Severozápad.

Praha samozřejmě těží z umístění centrál velkých firem, které soustřeďují své aktivity právě tam. HDP na obyvatele zde rostl v posledních devět let rychleji než ve zbytku země, takže svůj náskok dál jen zvýšila. Ukazuje to rovněž také na stále větší zaostávání dalších regionů, a především toho nejslabšího (Severozápad).

Určitě zajímavé je i srovnání Prahy s Berlínem. Berlín je co do HDP na hlavu v paritě kupní síly na 60 % Prahy, zatímco celé Německo je o 30 % výše než ČR.

A možná ještě zajímavější je porovnání s Bratislavským krajem, který byl ještě v roce 2013 před Prahou. Podle posledních údajů je Bratislava na 71 % Prahy s tím, že její HDP na obyvatele za posledních 9 let vzrostl o symbolická 2 % (Praha o 48 %).

Zapadá to do celkového trendu, v rámci kterého se ČR vzdaluje Slovensku. Zatímco ještě v roce 2012 byla SR na úrovni 92 % ČR, v roce 2022 to už nebylo ani 80 %.

REKLAMA

HDP na obyvatele je sice zajímavý údaj, který svědčí o ekonomické úrovni, avšak zcela nevypovídá o tom, jaká je v daném regionu vlastně životní úroveň. Jestli se na přírůstku HDP podílí růst životní úrovně nebo spíše ziskovosti firem. Na druhou stranu ukazuje výrazné regionální rozdíly v každé zemi a naznačuje, kam by měla směřovat i hospodářská politika té které země. 

V každém případě jsou tato dnešní data alespoň drobným povzbuzením v časech nepříliš dobrých statistik.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *